
Eplet - En reise i Edens hager
Torolf E. Kroglund
Av Torolf E. Kroglund, 2018, Innbundet
Ålen – som en gang var den mest utbredte fisken i Europa – er kritisk truet. Den er forbudt å fiske i Norge, selv om bestanden er langt bedre her. Mens ål er delikatesse i de fleste andre kystnasjoner, er det nesten ukjent for det norske kjøkken.
ForfatterenTorolf E. Kroglundreiser i ålens spor, og resultatet er en underholdende og lærerik fortelling om fisken, men også om en kystkultur som ser ut til å være like truet som ålen. Her er det dermed en bredere historie om forholdet mellom menneske og natur.
Sendes fra oss i løpet av 1-3 arbeidsdager
Fri frakt på bestillinger over 299,-
Fædrelandsvennen
Njff.no
.
Morgenbladet
Tidsskriftet Kysten
Aftonbladet (Sverige)
Torolf E. Kroglund: (født 1974) er utdannet litteraturviter. Tidligere journalist, festivalsjef i Ibsen- og Hamsun dagene i Grimstad og kultursjef i Risør. Kroglund har skrevet flere sakprosabøker fra flere ulike miljø, , blant annet om skateboard- og jeger-miljøer. I Reise med ål (2018) skriver han en personlig reiseskildring som handler om naturvern, forskning, kystkultur samt om «det vi ikke visste at vi ikke visste». I Historien om båten (2022) bygget han sin egen robåt i tre og dykket med det som bakgrunn ned i båtens omfattende historie.
Siste bok er Eplet – en reise i Edens hager (2024). Her blir vi med på en omfattende reise fra lengst øst til lengst vest med eplet som utgangspunkt. Historien om eplet er i grunn menneskets historie. En fortelling om kunnskapens frukt – på flere vis.