
Kristendommen II
Av Helje Kringlebotn Sødal (red.)
Laster...

Forfatter
Hans Hodne er dosent ved Universitetet i Agder hvor han er dekan ved Fakultet for humaniora og pedagogikk. Hodne har undervist både i RLE-faget i grunnskolelærerutdanningene og i SRLE i barnehagelærerutdanningen. Han har skrevet og bidratt i flere bøker, blant annet Du og jeg, et læreverk i RLE for grunnskolen og Å undervise om religioner og livssyn på barnetrinnet.

Forfatter
Paul Leer-Salvesen er teolog (dr.philos.) og professor emeritus i etikk og teologi ved Universitetet i Agder. Hans faglige forfatterskap har kretset om temaer som soning, skyld og straff. Han har dessuten skrevet en lang rekke barne- og ungdomsbøker siden han debuterte i 1977. Med sine bøker har han skrevet seg inn i tusenvis av barns hjerter med de alvorlige og morsomme historiene om englebarnet Paul. I 1996 fikk han skolebibliotekarforeningens litteraturpris for disse bøkene. Bøkene er oversatt til dansk og tysk.
Forfatter
Vidar L. Haanes er professor ved Det teologiske Menighetsfakultet i Oslo.
Forfatter
Ragnar Skottene er førsteamanuensis ved Universitetet i Stavanger.

Forfatter
Helje Kringlebotn Sødal er professor i kristendomshistorie ved Universitetet i Agder. Hun tok doktorgrad på en avhandling om J.C. Heuch og har skrevet vitenskapelige bidrag med stor tematisk spennvidde – fra skolen under reformasjonen til Hans Nielsen Hauge, Oxfordbevegelsen, karismatisk kristendom, luthersk mangfold og kristne barnehager. Sødal står også bak flere fag- og lærebøker så vel som vitenskapelige bøker, bl.a Norsk kristendomshistorie 1800-2020 (2021), Religioner og livssyn i skolehverdagen (2020), Kristen arv og tradisjon i barnehagen (2018) og Hans Nielsen Hauge. Fra samfunnsfiende til ikon (2017). Les mer om Sødal på Universitetet i Agder, UiA.