Laster...
– Isa Berg, Bloggen Den kriminelle bokverden, 06.03.2026«Underverkene» - 2026
«Eksepsjonell, nervepirrende og glimrende bra skrevet krimroman om hevn, gamle synder og vanvittig pasjon.»
– Simen Ingemundsen, Randaberg 24, 22.02.2026«Underverkene» - 2026
«(...) her har Dahl gjort underverker som krimforfatter.»
«Creepy og spenningsfylte saker fra Dahl, uten tvil hans beste krim noensinne.»
– Tine Sundal, Tines blogg, 14.02.2026«Underverkene» - 2026
«En mer medrivende og spennende krim skal du lete lenge etter.»
– Espen Hauglid, Morgenbladet, 06.03.2026«Underverkene» - 2026
«Dahl veksler effektivt mellom de ulike trådene i etterforskningen, som inkluderer nye og gamle kriminelle gjenger, internasjonal storpolitikk, livsfarlig dop og noen relativt troverdige kunstnere.»
«Kjøtt» - 2025
«Tilforlatelig og nøkternt fortalt, men likevel en nærmest hypnotisk berettelse om en mann av vår tid.»
«De virkelig store romanopplevelsene er gjerne de som ikke ligner på noe annet du har lest, og historien om Istévan er en sånn fortelling.»
– Ole Jacob Hoel,, Adresseavisen
«Kjøtt» - 2025
«Szalay faller ikke for fristelsen til å felle moralske dommer – hverken over István eller den moderne mannen – og lykkes med det i å skrive en nyansert, kroppslig og tidvis medrivende roman.»
– Daniel Willumstad Gunstveit, Klassekampen
«Hviskeleken» - 2025
Mester i skandinavisk krim leverer igjen med «Hviskeleken».... ARNE DAHL, en mester i skandinavisk krim, har igjen levert en krimroman som fenger fra første side. «Hviskeleken...
ARNE DAHL, en mester i skandinavisk krim, har igjen levert en krimroman som fenger fra første side. «Hviskeleken» er en intrikat bygd fortelling om internasjonal kriminalitet, og markerer starten på den nye Opcopserien, en uavhengig forlengelse av hans tidligere bøker om A-gruppen.
DAHL ER kjent for sin evne til å skape komplekse karakterer og spennende plott, og «Hviskeleken» føyer seg godt inn i rekken. Boka tar oss med på en reise gjennom en verden der kriminaliteten ikke kjenner landegrenser, og der trådene strekker seg fra Tibet, Riga, London til Stockholm.
DAHL HAR et presist språk, og en egen evne til å skape en mørk og stemningsfull atmosfære. Han har også et skarpt blikk for samfunnets skyggesider.
«HVISKELEKEN» ER ikke bare en spennende krim, men også en roman som stiller viktige spørsmål om makt, korrupsjon og menneskelig grådighet. Som flere anmeldere har beskrevet, kombinerer Dahl spenning med samfunnskommentarer, noe som gir boka en ekstra dybde. Boka er et must for alle som setter pris på intelligent og velskrevet krim, og en påminnelse om at det menneskelige mørket alltid vil finnes der det finnes muligheter for fortjeneste.
I TILLEGG til å være en spennende fortelling, gir «Hviskeleken» leserne et innblikk i mekanismene som driver internasjonal kriminalitet. Dahl vever sammen ulike tråder på en måte som holder leseren i spenning, og hans evne til å skildre både karakterer og miljøer med stor presisjon gjør boka til en god leseopplevelse.
FOR DE som har fulgt Dahls forfatterskap, er «Hviskeleken» en verdig fortsettelse, og for nye lesere er det en perfekt introduksjon til hans krimunivers. Hvis du ser etter en boklig påskekrim i år, kan denne anbefales.– Ellen Beate Lie, Arbeidets Rett
«Hviskeleken» - 2025
En fornøyelse å starte på hans serie om Opcop-gruopen.– Familien, Familien
– Tine Sundal, Tines blogg, 23.12.2024«Ingenting å være redd for» - 2024
«... for en nydelig historie!»
«Dette er en roman som virkelig kryper inn i sjelen din ...»
«Ingenting å være redd for» - 2024
«Ingenting å være redd for yter god, litterær motstand mot lettvinte tips og råd fra selvhjelpslitteraturen, og lykkes med å blottstille humbug ved hjelp av subtil ironi.»
– Gro Jørstad Nilsen, Bergens Tidende
«Ingenting å være redd for» - 2024
«Romanen er effektiv og Sudmann er særlig dyktig på å beskrive de minste psykososiale bevegelser hos andre gjennom hovedkarakteren Thomas.»
– Morten Langeland, Bokmagasinet, Klassekampen
«I sirkelens sentrum» - 2024
«Dette var en overlegen hjemmeseier!»
«Rett og slett en råbra kriminalroman.»
– Geir Tangen, Krimlitteratur
«Stormberget» - 2024
«.. denne trilogien er definitivt verdt å lese.»
– Tarald Aano, Stavanger Aftenblad
«Stormberget» - 2024
«... for en penn, for en historieforteller.»
«Liza Marklund er enkelt og greit en av de beste krimforfatterne jeg vet om.»
«Med sin djupe forståelse av menneskesinnet og folket der nord både overrasker og imponerer Liza Marklund nok en gang.»
– Tor Hammerø, Nettavisen
«Stol på meg» - 2023
«Historien i «Stol på meg» er ingenting annet en uhyggelig, faktisk Roslund sin mest uhyggelige.»
– Simen Ingemundsen, Randaberg 24
«Atlas» - 2023
«At Harry Whittaker kan skrive er det ikke tvil om, og her har han helt tydelig gjort det i sin mors ånd.»
«Jeg nikoste meg gjennom hele boken»
– Tine Sundal, tinesundal.blogspot.com
«Atlas» - 2023
«En verdig og sørgelig avslutning, og en trist og minnerik avskjed med en bokserie som har betydd mye for så ufattelig mange.»
«Jeg tror vi skal lete lenge etter et lignende roman-bokverk som «De syv søstre».»
– Simen Ingemundsen, Randaberg 24
«Atlas» - 2023
«Syv søstre-finale: Hold dere fast og les!»
«Riley-fans vil trolig gi seg ende over»
«Ukomplisert underholdningslitteratur på sitt beste»
– Guri Hjeltnes, VG
«Atlas» - 2023
«All ære til avdøde Lucinda Riley og Harry Whittaker»
– Cathrine Krøger, Dagbladet
«Den stumme gutten» - 2023
«En dypest sett nokså rystende bok ... Shahabs virkelighetsbilde er uvanlig godt skildret, med et barns særegne fortolkning av de voksnes handlinger. Det blir et vakkert psykologisk portrett av en gutt som er lammet av angst. ... Det gode med denne boka er at ingen egentlig er slemme eller snille. Alle er ofre, både for et undertrykkende system og sitt eget ubevisste sjeleliv. Det gjør boka til et nydelig barneportrett – og etter hvert en kunstnerroman. Shahab tegner, han ser alt i farger, selv språket og ordene.»
– Cathrine Krøger, Dagbladet
«Den stumme gutten» - 2023
«Gripende ... en pinefull barndom i ayatollahenes Iran, med deres revolusjonskomiteer og moralpolitimenn luskende bak hver busk.»
– Jan Askelund, Stavanger Aftenblad
«Den stumme gutten» - 2023
«Dette er en vakker bok om den vesle gutten Shahab som tror han er stum og dum»
– Bjørn Hoelseth, Sandefjords Blad
«Den stumme gutten» - 2023
«Når jeg leser en slik bok, tenker jeg på hvor viktig det er for alle mennesker å få anerkjennelse fra dem rundt oss....Du må være laget av stein hvis ikke denne boken berører deg.»
– Liv Gade, Familien
«Isløsning» - 2023
«... burleske detaljer og spektakulære plott.»
– Cathrine Krøger, Dagbladet
«Isløsning» - 2023
«Nok en topp krimopplevelse fra Arne Dahl.»
– Jan Øyvind Helgesen, Nettavisen
– Tarald Aano, Stavanger Aftenblad, 17.01.2023«Kallmyren» - 2023
«... viser hva hun virkelig kan.»
«Kallmyren» - 2023
«En god krim fra øverste hylle som holder på leserne hele veien»
«(...) hun er blant skandinavias beste krimforfattere.»
– Henningbokhylle
«Kallmyren» - 2023
"... en fortelling og et plott som overgår det meste."
– Trude Ånnevik, Hamar Arbeiderblad
«Kallmyren» - 2023
«... et originalt plott som er en fryd å lese.»
«Jeg gleder meg allerede til neste bok.»
– Simen Ingemundsen, Randaberg 24
«Kallmyren» - 2023
«... overbeviser og overrasker»
«... en krim som oser av fortellerglede og overskudd»
«Marklund har nok en gang skrevet en oppslukende fortelling»
««Kallmyren» er ikke bare en skikkelig god kriminalroman, boken viser også at Marklund er en suveren forteller.»
– Elin Brend Bjørhei, VG
«Kallmyren» - 2023
«Knallbra spenningsbok»
«... et nytt høydepunkt i forfatterskapet»
– Ole Jacob Hoel, Adresseavisen
– Valerie Kubens, Fedrelandsvennen«Fengslet - En personlig beretning om fortvilelse og håp» - 2022
«Om noen skulle tro at soning i norske fengsler er å sammenlikne med et hyggelig hotellopphold, tar Ribe-Nyhus livet av den myten en gang for alle. Og om man skulle ha lyst til å tro på myten om rehabilitering som mål for fengsling av folk i Norge, så blir de sørgelig skuffet av å lese Ribe-Nyhus sin beretning. Om det er noe fortellingen viser, så er det at fengsling er kontra-produktivt; slik han har opplevd det. Jo da, han fikk gjennomført en doktorgrad i filosofi mens han var fengslet, men det var tross motarbeidelse fra «systemet».
[...] når Ribe-Nyhus kommer til til «vendepunktet», der han deltar på en kristen retreat og går inn i sin egen smerte, blir fortellingen gripende.
«Tilgivelsen var faktoren som endret alt, som stoppet den evige syklusen av hevn, skyld og skam».
For fengselsfolk må boka være nyttig lesning. Om de synes kritikken skyter over mål, har de i alle fall fått førstehåndsinformasjon om hvordan atferden deres oppleves av dem som utsettes for den.»
«Fengslet - En personlig beretning om fortvilelse og håp» - 2022
«... men som førstehåndsberetning og selvfremstilling har boken tyngde og svært gode argumenter for at kriminalomsorgen må diskuteres mer.»
– Espen Stueland, Klassekampen
– Marianne Andresen, Bærum bibliotek, 26.04.2019«Daisy Jones & The Six» - 2021
"Dette er rett og slett en juksebiografi, skrevet i intervjuform og svært troverdig. Som leser glemmer man fort at dette ikke er sant, fordi det føles sant og historien har likhetstrekk med historien til for eksempel Fleetwood Mac. Eller tenk om Janis Joplin hadde blitt med i «The Rolling Stones»!
Daisy er rikmannsdatteren, som er usedvanlig vakker og totalt oversett av sine berømte foreldre. Bare 14 år gammel begynner hun å vanke i barene på Sunset Strip i LA og endelig føler hun at hun blir sett. Hun får mye oppmerksomhet og blir fort voksen, men hun er mye mer enn et vakkert fjes. Hun kan synge som en gudinne, men først og fremst utvikler hun seg til en knallgod låtskriver.
I am not a muse.
I am the somebody.
End of fucking story.
(Daisy Jones)
I en annen del av USA vokser brødrene Billy og Graham Dunne opp. Det eneste de har igjen etter faren som stakk av er gitaren hans. En gammel Silvertone og fra da av gjør de ikke annet enn å spille. Etter hvert knytter de til seg fire andre musikere og danner gruppen The Six. På en fest i LA møter de Daisy, og resten er- vel en skikkelig god historie.
Dette er kanskje ikke et litterært mesterverk, men utrolig leseverdig og nå blir det tv-serie også! Jeg gleder meg. Ligget på toppen av bestselgerlistene i USA har den også gjort. Boken er ikke oversatt til norsk enda, men kan bestilles på engelsk her:
– Erik Valebrokk, erikvalebrokk.no, 13.04.2019«Daisy Jones & The Six» - 2021
Aldri hørt om Daisy Jones & The Six, sier du? Hva med albumet Aurora? På slutten av 70-tallet var sanger som «Turn It Off», «This Could Get Ugly» og «Impossible Woman» overalt. Bare synd ingen har hørt disse sangene i virkeligheten. I amerikanske Taylor Jenkins’ Reids siste roman Daisy Jones & The Six forteller hun historien om det fiktive californiabandet gjennom øyevitneskildringer fra bandmedlemmene selv, familie, venner og samarbeidspartnere. Med en ikke ubetydelig eleganse gir hun liv og følelser til syv musikere som prøver å overleve og holde sammen under de elleville forholdene som rådet i musikkbransjen i dets aller mest eksessive tiår.
Det er umulig ikke å tenke på Fleetwood Mac og innspillingen av Rumours når du leser Daisy Jones & The Six. Det klassiske 1977-albumet var da også utgangspunktet for Jenkins Reid da hun startet arbeidet med romanen, og i særdeleshet forholdet mellom Stevie Nicks og Lindsey Buckingham. Romanens sentrale figurer, Daisy Jones og Billy Dunne, har åpenbare likhetstrekk med de to, men de er også tydelig fiktive personer, med sine egne oppdiktede historier.
Innspillingen av Daisy Jones & The Six’ eneste album er en fest å lese om. All handling presenteres som innledningsvis nevnt i intervjuform, og etterretteligheten til aktørene settes på prøve når de gjenforteller episoder og anekdoter på forskjellig vis. Sannheten finnes kanskje et sted midt imellom. På denne måten benytter romanen en velkjent fortellerform, blant annet fra musikkjournalistikken, men der det ofte dreier seg om et kortere tids- og/eller handlingsforløp, dekker Daisy Jones & The Six en tidsramme som strekker seg fra 1965 til bandets siste konsert, 12. juli 1979. Ingen har noen sinne fått vite sannheten om hvorfor bandet gikk i oppløsning på denne datoen. Før nå.Dette er en roman som bør appelere til alle som satte pris på den tidligere Rolling Stone-journalisten Cameron Crowes film Almost Famous om det fiktive bandet Stillwater, og selvsagt alle som har lest en rockbiografi eller to, for eksempel Stephen Davis’ uautoriserte Led Zeppelin-biografi Hammer Of The Gods eller Mötley Crüe-medlemmenes egen (fortalt til Neil Strauss) The Dirt som nå er blitt til en middels vellykket Netflix-film. Den bør også appelere til den som lar seg fascinere av mytene rundt band og artister som nettopp Fleetwood Mac og Eagles, men også Jackson Browne, Joni Mitchell, Linda Ronstadt, Carly Simon, Warren Zevon og alle de andre som bidro til å gjøre California til et musikkens ground zero på 60- og 70-tallet.
Det Taylor Jenkins Reid først og fremst gjør er likevel ikke å skrive om selve musikkscenen, men om kvinnenes plass i den. Med alt hennes romanfigurer Daisy Jones og Karen Sirko står overfor viser hun hvor mannsdominert og sexistisk bransjen var, noe ganske mange kvinnelige artister nok fremdeles vil hevde den er. En av de mest talende replikkene i romanen – som både sier noe om hvor drøyt alt var og samtidig distanserer aktørene fra deres tidligere liv – kommer fra The Six-trommeslager Warren Rhodes i det siste kapittelet «Then & Now»: Now I live in Tarzana, California, in a huge house surrounded by strip malls, my kids are in college, and no one asks me to sign their tits anymore.
Noe som for øvrig er imponerende er at Taylor Jenkins Reid har skrevet tekster til samtlige av de ti låtene på Aurora og samlet dem bakerst i boken. De er forbausende gode til å være skrevet av en som ikke har skrevet en sang i sitt liv, og ikke minst virker de troverdige i forhold til gnisningene mellom Daisy og Billy. Beskrivelsene av sangene gir meg også lyst til å høre dem. Aurora virker rett og slett som det kuleste albumet du aldri har hørt!
Daisy Jones & The Six er i ferd med å bli en 13 episoders TV-serie produsert av Amazon med Reese Witherspoon i hovedrollen, og da må nødvendigvis noen skrive musikk til tekstene. Om ikke annet vil det bli interessant, og med et så godt utgangspunkt som denne romanen er, kan det slumpe til å bli en god TV-serie også. Mens jeg venter på at den skal bli ferdig, hører jeg Rumours noen ganger til. Det finnes adskillig verre måter å korte ned ventetiden på.
– Elise Cathrin, Elisecathrin.com, 18.03.2019«Daisy Jones & The Six» - 2021
" Boka er fantastisk! Godt komponert, original og underhaldning frå ende til annan. Eg slukte kvar einaste linje, og sjølv om eg elsker å lese, er det sjeldan eg koser meg så heilhjarta med ei bok. (...) ein lesefest av dei absolutt sjeldne. Løp og kjøp!"
"... ein lesefest av dei absolutt sjeldne. Løp og kjøp!"
«Tre dager» - 2021
«Roslund er forferdelig dyktig ...»
– Mariestads-Tidningen
«Tre dager» - 2021
«(Anders Roslund) er velfortjent en av bestselgerne, og romanene hans holder alltid en høy standard ... ambisiøs ordsmed ... skaper en gjennomgående spenning ... Jamåhunleve er blant årets beste, og umulig å legge fra seg.»
– Uppsala Nya Tidning
«Tre dager» - 2021
«Se til at du ikke har noen avtaler de nærmeste timene, for du kommer ikke til å legge boken fra deg ... Den eneste bakdelen er at det blir vanskelig å synge Ja må hon leva uten at noe uhyggelig skurrer i bakgrunnen ...»
– Anders Kapp, Kapprakt.se
«Tre dager» - 2021
«En hjerteskjærende thriller som tar pusten fra deg, om skruppelløs våpenhandel, skuddvekslinger og alle de underliggende årsakene. Men mest av alt om hvordan en oppvekst med vold og våpen kan virke inn på et barns perspektiv ... Definitivt en av årets beste og samtidig en av de mest tragiske.»
– Skånska Dagbladet
«Tre dager» - 2021
«Jamåhunleve er like velfortalt og spennende som (Roslund og Hellströms) tidligere romaner. Karakterskildringene er ekstraordinære ... alt i alt er dette en fantastisk thriller om organisert kriminalitet og hevn, men også om tillitt og lojalitet.»
– BTJ, Sverige
«Tre dager» - 2021
«... en ny pageturner ... sprekt språk ... Smart, tankevekkende og utrolig velskrevet ...»
– Svenska Dagbladet
«Tre dager» - 2021
«Snart har du sunket inn i en intro så skremmende at den vil være vanskelig å glemme ... Roslunds krimroman er av den hete, actionpakkede sorten, og du vil lese den med høy puls og en konstant følelse av ubehag ... et gripende og smart plott ...»
– Göteborgs-Posten
«Tre dager» - 2021
«Umulig å legge fra seg.»
– Expressen
«Tre dager» - 2021
«Anders Roslund er uten tvil en av tungvekterne innen svensk krim ... For en intro!»
– Borås Tidningen
«Friheten» - 2021
«(...) en krim så kompakt at nakkehårene reiser seg.»
«Dahl vet å skildre livets mange oppturer og nedturer (...) Jeg føler hver gang på en klaustrofobisk følelse når jeg leser Dahls bøker, bare det i seg selv er fascinerende med hans skrivemåte.»
«(...) vidunderlig, velfungerende, overraskende og skremmende.»
– Simen Ingemundsen, Randaberg 24 / Boktimmy
«Friheten» - 2021
« Arne Dahl kan kunsten å skildre det virkelige livet også med skikkelser med et rikt følelsesliv som varierer med livets opp- og nedturer. At man ofte fascineres av Arne Dahls romankunst med høy spenningsfaktor, er at kontrastene kommer så tett og brutalt - uten de mange hvileskjærene hvor handlingsgangen stanser opp.
En avslørende psykologisk spenningskrim som tar leseren med til livets ytterpunkter hvor det rå og det sårbare gir handlingen likevekt og bredde.»– Jon Terje Grønli, Gjengangeren
«Mørketall» - 2020
"Det som løfter denne krimboka fra mange andre, er Arne Dahls små filosofiske utlegninger, lagt i munnen på de forskjellige karakterene i boka."
– Kjetil Skotte, Oppdal Arbeiderblad
«Når gjøken galer» - 2019
«Magisk krim fra Rowling»
– Tom Egeland, VG
«Åpen sjø» - 2019
Krim i toppklasse «Åpen sjø er mitt første møte med den svenske krimforfatteren Arne Dahl og hans helter Sam Berger og Molly Blom. Det blir garantert ikke det siste. (...)
Dahl har bedrevet en research i mesterklassen og går inn i detaljene slik at alt blir troverdig og ikke minst spennende. (...)
Han har enkelt og greit sørga for at jeg har fått meg en ny favorittforfatter i krimsjangeren.»– Tor Hammerø, Nettavisen
«Misterioso» - 2019
"Og om denne forfatteren er det det å si, at han i motsetning til det snittet som råder innenfor nordisk krim, virkelig kan skrive. Han er en god forfatter. Han er bedre enn de aller fleste. Morsom er han også. En kul kombinasjon, etter mitt syn."
– Ingvar Ambjørnsen, VG
«Misterioso» - 2019
"Det er nemlig her historien om Paul Hjelm, Kjersti Holm og de andre starter, og slik sett burde den vært utgitt før «Ondt blod» fra 2002. Men Arne Dahls lesere tåler et nostalgisk tilbakeblikk i livene til A-gruppen. Som isolert krimgåte er dette både velskrevet og innholdsrikt."
– Monika Nordland Yndestad, Bergens Tidende
«Åpen sjø» - 2019
“Åpen sjøer en leseopplevelse full av intriger, dramatikk og grøssende øyeblikk, som uten tvil gjør dette til en av de bedre nordiske kriminalromanene jeg har lest på lenge."
– Simen Ingemundsen, Boktimmy
«Åpen sjø» - 2019
«Åpen sjø er mitt første møte med den svenske krimforfatteren Arne Dahl og hans helter Sam Berger og Molly Blom. Det blir garantert ikke det siste. (...)
Dahl har bedrevet en research i mesterklassen og går inn i detaljene slik at alt blir troverdig og ikke minst spennende. (...)
Han har enkelt og greit sørga for at jeg har fått meg en ny favorittforfatter i krimsjangeren.»– Tor Hammerø, Nettavisen
«Åpen sjø» - 2019
"En solid og flott omgang med svensk konspirasjonskrim på høyt nivå og uten et kjedelig øyeblikk."
– Politiken, Danmark
«Åpen sjø» - 2019
"Det er ingen nordisk krimforfatter som er bedre enn Arne Dahl akkurat nå."
– Jyllandsposten, Danmark
«Åpen sjø» - 2019
"Arne Dahl har igjen bevist at han er av verdens absolutt beste spenningsforfattere."
– Københavneravisen
«Åpen sjø» - 2019
«Arne Dahl er en mester på å vri sine plott i nye retinger.» Ekstra Bladet, Danmark
– Ekstra Bladet, Danmark
«Åpen sjø» - 2019
«(...) kombinerer globale intriger med intelligens, spenning og høy litterær kvalitet.»
– Lars Kepler
«Åpen sjø» - 2019
«Arne Dahl er en av de store innen skandinavisk krim.»
– Mark Billingham
«Åpen sjø» - 2019
«Åpen sjø er en utmerket spenningsroman og kan lett leses som frittstående. (...) Arne Dahl har nok en gang bevist at han er en av verdens beste krimforfattere, og, som alltid, er Jan Arnal er språklig mester.»
– Bogpusheren, Denmark
«Åpen sjø» - 2019
«Spennende, intenst, gode karakterer og et uventet plott. (...) Arne Dahl er en mester på å forvirre leseren, og dette intrikate og nøye planlagte plottet har en ny vri. Forfatteren kan det han driver med, og hans korte, presise setninger og hans ordvalg passer perfekt til historien.»
– Litteratursiden, Denmark
«Åpen sjø» - 2019
«Arne Dahl er antakelig en av de mest omtenksomme og lekende nordiske samtidsforfattere innen krim. Han er også en av de mest spennende.»
– Ian Rankin
«Åpen sjø» - 2019
«Åpen sjø er fenomenal. (...) en av de beste krimforfatterne.»
– Vildmedkrimi, Danmark
«Åpen sjø» - 2019
«Krevende, men også givende. Arne Dahl er sannsynligvis en av de mest lingvistisk talentfulle forfatterne vi har.»
– Upsala Nya Tidning, Sverige
«Åpen sjø» - 2019
«Det er ikke for ingenting at Arne Dahl går for en av de beste på plotting. (...) Spenningen er på grensen til uutholdelig. (...) Berger & Blom-trilogien er smart og stilfullt komponert. (...)»
– Norra Skåne, Sverige
«Åpen sjø» - 2019
«Arne Dahl har nok en gang skrevet en både smart og spennende fortelling hvor protagonisten er en anti-helt med sans for farlige kvinner. Sam går sine egne veier, og driver plottet framover. (...)»
– BTJ, Sverige
«Åpen sjø» - 2019
«Dahl skaper innviklede intriger. (...) Mot slutten begynner du å lengte etter den neste neglebitende romanen om Sam Berger.»
– Skaraborgs Allehanda, Sweden
«Innland» - 2018
"Då eg i fjor omtale Utmarkerav svenske Arne Dahl, som forresten er eit pseudonym for Jan Arnald, fekk omtalen tittelen «Elegant og hardtslåande krim». Eg kunne godt ha nytta same tittelen på Innland.(...) skarp og innsiktsfull kritikk av det svenske samfunnet anno 2017."
– Bjarne Tveiten, Fædrelandsvennen
«Innland» - 2018
"(...)kreativ krim på sitt beste."
– Jon Terje Grønli, Gjengangeren
«Innland» - 2018
"Flust av krimforfattere behersker kunsten å skape ytterst på stolkanten-spenning. Adskillig færre makter å gi historien sin varighet ut over øyeblikkets hete.(...)Clouet med Arne Dahls Innland, som kronologisk følger hakk i hæl på fjorårets Utmarker, men som uproblematisk kan leses uavhengig av den, er nettopp en fleksibel og bredspektret uttrykksevne som tilfører selv de mest tilforlatelige opptrinn et dirrende og psykologisk forankret nærvær av det potensielt overrumplende, nesten vektløse."
– Pål Gerhard Olsen, Aftenposten
«Innland» - 2018
"Innland har sin styrke i den klassiske høk-over- høk-oppbyggingen, der det alltid skjuler seg et ekstra lag bak det du tilsynelatende ser, og der utlagte blindspor og planting av bevis gjør at du som leser hele veien må skjerpe oppmerksomheten. Etterforskningsdelen av handlingen er intenst og oppkavet skildret, og det stadig skiftende fortellerperspektivet fungerer etter hensikten."
– Sindre Hovdenakk, VG
«Innland» - 2018
"Krimheltene fra Arne Dahls forrige bok UtmarkerMolly Blom og Sam Berger er tilbake. Og igjen bygger Arne Dahl opp en uhyggelig og spennende historie med Blom og Berger i en heseblesende jakt på spinnville drapspersoner. En iskald thriller med psykologisk dybde som for det meste utspilles i en sprengkald, utilgjengelig og øde del av det nordlige Sverige."
– Bjørn Bakken, Bjørnebok blogg
«Innland» - 2018
"Arne Dahl er en effektiv forteller, han kan turnere sine plott, legge elementene over og under hverandre, foran og bak. De mange beskrivelsene av strabaser, slit er realistiske. Volden flyter fritt, grafisk og ofte overtydelig. Historien og plottet er innfløkt og leseren utfordres til å følge med. Boken er med andre ord velskrevet, velkonstruert og det meste annet man kan si om en bok som begynner med vel-."
– Leif Ekle, NRK Bok
– Geir Tangen, Bokbloggeir, 09.03.2017«Utmarker» - 2017
"Det er en ualminnelig mørk og creepy historie, med så mange twister og turner at jeg til tider var helt svimmel. I tillegg klarer Arne Dahl mesterstykket å formulere seg så språklig litterært at boken i seg selv bør være et studie for ambisiøse kommende krimforfattere. Om det finnes en mastergrad i krimlitteratur, bør «Utmarker» bli pensum. Det er ikke uten grunn at en av Sveriges største aviser kåret boken til den beste svenske kriminalroman noensinne.
«Utmarker» - 2017
"Mesterlig spenningsbok som vil innebære Dahls helt store internasjonale gjennombrudd. (...) Utmarker byr på alt du måtte begjære av tradisjonell spenning, kløktige intriger og intrikate drapsvåpen og torturinstrumenter, men i tillegg har den en litterær kvalitet som løfter den høyt over gjengs krimstardard."
– Ole Jacob Hoel, Adressavisen
«Utmarker» - 2017
"(...)Dahl har skrive ein skikkeleg «page-turner."
– Bjarne Tveiten, Fædrelandsvennen
«Utmarker» - 2017
"Mesterlig oppbygget intrige fra en av Sveriges dyktigste krimforfattere. Motivet er klassisk, men med den ekstra lille tvisten som ivaretar spenningen helt til slutt."
– Sindre Hovdenakk, VG
– Aslak Nore, OP-5, 03.03.2017«Utmarker» - 2017
"Utmarker er en briljant thriller. I den skandinaviske krimfloraen skiller Arne Dahls nye krim Utmarker seg ut, med et stort, positivt fortegn. Også her skal vi til et regntungt og bekmørkt Sverige der en plaget etterforsker jager en seriemorder. Men Dahl er forfatter som tar sjangeren på alvor, og skriver krim med fine detaljer, overraskende vendinger og psykologisk innsikt. Dessuten vet han hvordan virkelig spenning oppstår – i forventningen om hva som skal skje.(...)
I Utmarker tar Arne Dahl opp kampen om svensk krims tungvektsbelte."
– Trønderavisa
«Å bli en annen» - 2016
"Med Bår Stenvik som nysgjerrig guide kommer vi litt nærmere hvordan skuespillere gjør det å være et menneske til et profesjonelt anliggende.
[...] Karakteristisk for Stenviks elegante sprang i disse portrettene er diskusjonen om forholdet mellom skuespillerens blikk, fenomenet blunking og klippingens funksjon i filmen. Denne koblingen av biologi, kognitiv psykologi og filmkunst er populærvitenskapelig essayistikk på sitt beste.
[...] Som undertittelen antyder, handler det om teaterkunsten og livet og det som ligger mellom, presentert gjennom et kløktig flettverk av portrettintervjuer, teaterteori og populærvitenskap, der alle trådene holdes sammen av en forteller som på en morsom, undrende og personlig måte representerer leserens amatørblikk på det hele."
– Ivo de Figueiredo, Morgenbladet
«Ting jeg vil du skal vite» - 2015
«Reillys livsbejaende og følelsesladde roman går langt utover 'chick-lit' ... gripende god.»
– Irish Independent
«Silkeormen» - 2015
Med litterær eleganse og på høye hæler går Galbraith-eh-Rowling i fotsporene til Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Ruth Rendell, Minette Walters og P.D. James.
– Tom Egeland, VG
«Silkeormen» - 2015
"...en omfangsrik, spennende og virkelig underholdende kriminalroman"
– Torbjørn Ekelund, Dagbladet
«Silkeormen» - 2015
"Lite å utsette på denne bortimot perfekte krimfortellingen."
– Adresseavisen
«Silkeormen» - 2015
(...)du verden så morsomt det er å lese Rowlings drepende (!) og satiriske harselas med litterært snobberi.(...) Med litterær eleganse og på høye hæler går Galbraith-eh-Rowling i fotsporene til Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Ruth Rendell, Minette Walters og P.D. James."
– Tom Egeland, VG
«Silkeormen» - 2015
"Silkeormen ble oase i en ørken av middelmådighet. Skrivekunsten til Rowling stiller de fleste i skammekroken.(...) Det er lenge siden jeg leste en roman av denne typen, med engelsk vidd og humor (...) En roman til å pakke rundt seg som et varmt ullteppe og kroe seg med, hele påsken."
– Gunnar Gran, Stavanger Aftenblad
«Silkeormen» - 2015
"En spennende og i høyeste grad klassisk historie, men så heter forfatteren da også J.K. Rowling.(...) Nå som det tynnes ut blant de britiske hedersforfatterne innen sjangeren, holder Harry Potters mor den kvalitative underholdningskrimmen i ørene."
– Mode Steinkjer, Dagsavisen
«Silkeormen» - 2015
"Galbraith ruller mysteriet ut på en velregissert og stødig måte. Hun tar seg god tid både når det gjelder de fantasifulle karakterbeskrivelsene
og den fargerike London-koloritten. Det er noe blomstrende og ornamentalt, noe Harry Potter-aktig over språket, og det gjør Silkeormen til en omfangsrik, spennende og virkelig underholdende kriminalroman."– Torbjørn Ekelund, Dagbladet
«Når gjøken galer» - 2014
"Så hva gjør denne boken - oversatt av Heidi Grinde - til en glimrende krimroman? Først vil jeg trekke frem språket. Rowling skriver med dickensk snert. Treffsikre språkbilder avløser tørrvittige kommentarer. Bokens barokke toneleie er tiltalende og sjarmerende.
Dernest vil jeg peke på forfatterens evne til å skape fargerike skikkelser.
Hovedpersonen Cormoran Strike - en mislykket og gjeldtynget privatdetektiv - er sønnen til en verdensberømt rockestjerne og en lettlivet groupie. Strike er fandenivoldsk som Sam Spade og Phillip Marlowe.(...) Dette er første roman i en serie. Jeg gleder meg allerede til oppfølgeren."– Tom Egeland, VG
«Når gjøken galer» - 2014
"Måten Rowling maler ut de fattige og rike i London i ly av en mordetterforskning, er direkte bergtagende. At hun hele tiden legger ut blindspor for å lure leseren, er snadder for krimfansen. Men det beste er at hun elegant styrer unna det makabre og groteske. Dette er mer klassisk, britisk krim ála P.D. James og Ruth Rendell."
– Per-Magne Midjo, Trønder-Avisa
«Når gjøken galer» - 2014
"Når gjøken galer er blitt en spennende og leseverdig sak som holder på oppmerksomheten til siste slutt (...)Når det likevel holder hele veien til mål er det takket være Rowlings to store styrker som forfatter, tålmodigheten til å skru sammen et snedig plot samt evnen til å tegne opp sterke og minne-verdige karakterer. For min del tar jeg gjerne et par ettermiddager til i selskap med Cormoran Strike og Robin."
– Ola Hegdal, Dagens Næringsliv
«Når gjøken galer» - 2014
"JK Rowling har valgt seg et psevdonym for sin første krim-historie. Hun om det, men boka har glitrende avsnitt som hun ikke behøver å gjemme seg bak anonyme navn for. Særlig er hun opptatt av å beskrive og kle av engelsk overklasse, overklassevaner og - tenking. Jeg likte også den rolige stilen og det nesten dvelende fortellertempoet underveis."
– Kjell Moe, Kulturspeilet
«Når gjøken galer» - 2014
"Rowling skriver godt. (...)Leseren sitter igjen med følelsen av å ha vært i London, løst en intelligent sammenskrudd mordgåte på overbevisende vis, og blitt kjent med et etterforskerpar det kan bli gøy å følge videre."
– GERD ELIN STAVA SANDVE, Dagsavisen
«Når gjøken galer» - 2014
"Glimrende skrevet i en langsom, litt gammeldags stil, imponerende troverdig persongalleri og dialoger og et elegang mysterium. I tillegg blir vi kjent med en mer overbevisende detektiv enn på lenge. Vi vil ha mer!"
– Liv Lysaker, LO Media
– Hans H. Skei, Aftenposten«Etterskjelv» - 2011
"Bokens styrke er utvilsomt nettopp skildringen av en effektiv organisasjon som spiller sammen og får tak i alle tråder..."
«Etterskjelv» - 2011
"(...)dyktige og troverdige beskrivelser av etterforskningens mange ulike spor(...)"
– Arne Hugo Stølan, VG
«Etterskjelv» - 2011
"Actiondrevet og spennende er det hele veien. Dahl tar seg tid til å gå på det psykologiske dypet i karakterstudiene (…)."
– Göteborgs-Posten
«Etterskjelv» - 2011
"Dahl fortsetter å imponere. Seriens mest infernalsk spennende bok."
– Svenska Dagbladet
«Etterskjelv» - 2011
"Etterskjelv er hans klart beste roman hittil, et mesterverk av intrigefletting og spenstig stilistikk."
– Expressen
«Himmeløyet» - 2011
"Spennende, velskrevne, et rikt språk, storyer med dobbel bunn og ikke minst svært morsomt. Serien framstår ikke bare som et ambisiøst kriminallitteraturprosjekt, men også et meget meningsfylt slikt."
– Kjell Einar Øren, Haugesunds avis
«Himmeløyet» - 2011
"Om vi ikkje heng med i svingane når kryptogram blir tolka og ultra-avansert datasvindel avslørt, er det likevel berre å la seg imponere av slik fantasi og kombinasjonsevne."
– Bergens Tidende
«Himmeløyet» - 2011
"Å lese Arne Dahls Himmeløyet er på en måte å møte seg sjøl i speilet, som samfunn. Fordi Dahl er en glitrende forteller med særdeles god teft for oppbygging og framdrift."
– Per Ivar Henriksbø, Gudbrandsdølen Dagningen
«Himmeløyet» - 2011
"Romanen er spennende og veldreid, men krever leserens absolutte nærvær. Detaljrikdommen og persongalleriet er betydelig, men er man fascinert av Arne Dahls krimverden, er Himmeløyet med på å berike svensk krimlitteratur!!"
– Jon Terje Grønli, Gjengangeren
«Dødsmesse» - 2009
"Krimkonge (...) Arne Dahl klatrer opp der det er brattest i «Dødsmesse». Hvem andre greier å sy sammen et plot som tilsynelatende spriker i alle himmelretninger, og som attpåtil gjør det elegant? (...) Denne boken er et litterært kinderegg med spenning, samfunns- og sivilisasjonskritikk, pluss kjærlighetens lykke og ulykke, i en bok. Fin oversettelse av Einar Blomgren."
– Berit Kobro, VG
«Dødsmesse» - 2009
"Arne Dahl har for lengst klatret opp blant eliten med sine bøker om A-gruppen (...) Bok nummer seks har et mer mystisk slør over plottet enn de foregående bøkene, noe jeg synes gir boken en ekstra piff. Vekslingen mellom nåtid og dypdykk i fortiden, foretas elegant av Dahl og skaper en ekstra spenning. Nå som det nærmer seg påske, kan Dødsmesse fungere som en oppvarming som trygt kan anbefales."
– Anette Torjusen, Fredrikstad Blad
«Dødsmesse» - 2009
”… det mest inspirerende, intelligente og underholdende som kan leses innen svensk kriminallitteratur i dag”
– Svenska Dagbladet
«Dødsmesse» - 2009
”…intrigens udiskutable mester blant svenske kriminalforfattere.»
– Expressen
«Dødsmesse» - 2009
"Arne Dahl er en glimrende krimforfatter, som både bygger opp et intrikat plot og gir oss interessante personer vi liker bedre og bedre for hver bok. Dessuten har han et solid og presist språk, noe som trengs for å dra i land en såpass ambisiøs og eventyrlig fortelling som den han serverer i Dødsmesse. (...)"
– Ingrid Brekke, Aftenposten
– Erling Koldaas, Trønder-Avisa«Mørketall» - 2009
"Dahl er som vanlig spennende og engasjerende, og er språklig en ener blant krimforfatterne."
«Mørketall» - 2009
"Det som løfter denne krimboka fra mange andre, er Arne Dahls små filosofiske utlegninger, lagt i munnen på de forskjellige karakterene i boka."
– Kjetil Skotte, Oppland Arbeiderblad
– Geir Vestad, Hamar Arbeiderblad«Mørketall» - 2009
"Det er ikke mange nordiske krimforfattere som kan måle seg med svenskenes Arne Dahl (...) etter en så velkomponert krim som Mørketall, en kan neppe unngå å få lyst til å starte på begynnelsen, for å se hvordan det hele startet. Det skal nemlig ikke så mange sidene til før en blir hekta på denne Dahl."
«Mørketall» - 2009
"Velskrevet, svært godt plott, humoristisk beskrivelse av arbeidet i A-gruppen og dertil et tydelig innlegg i en pågående moraldebatt".
– Liv Lysaker, Aktuell
«Mørketall» - 2009
"Dahl åpner mesterlig, og litt forvirrende med ungdomsskoleelvenes vitneforklaringer og skildrer også glimrende etterforskernes mange private kamper."
– Eva Nyhaug, Moss Avis
«Mørketall» - 2009
«Mørketall hever seg langt over det meste i svensk kriminallitteratur. Dahl viser som en av få kriminalforfattere hva som kreves for både å bevare og fornye sjangeren.»
– Svenska Dagbladet
«Mørketall» - 2009
«Dahl hører til de spenstigste stilistene i sin sjanger. En spennende kriminalroman, som samtidig kan betraktes som et innlegg i en viktig moraldebatt. Det er man ikke vant til.»
– Aftonbladet
«Mørketall» - 2009
«Arne Dahl er i dag Sveriges overlegent beste kriminalforfatter – stilistisk, intrigemessig, psykologisk. Dahl leker med oss som morderen leker med sitt offer.»
– Expressen