Laster...
Laster...
Av Endre Lund Eriksen, Selma Lønning Aarø, Anna Bache-Wiig, Tone Kjærnli, Annette Münch, Sverre Henmo, Per Knutsen, 2009, Innbundet
Fri frakt på bestillinger over 349,-

Selma Lønning Aarø (f. 1972) kommer fra Stord, men bor nå på Kråkerøy ved Fredrikstad. Hun har utgitt en rekke bøker i ulike sjangere, og har skrevet for både voksne og barn. Sammen med forfatter Nils-Øivind Haagensen har hun redigert tre årganger av Cappelens debutantantologi Signaler. Og i en årrekke har hun vært spaltist i Dagbladet og Klassekampen. Hun er kjent for sin selvironiske og humoristiske stil.
Selma Lønning Aarø debuterte i allerede i 1995 med Den endelige historien, som var vinner av Cappelens konkurranse for beste debutroman. Vill ni åka mera?(2003) har blitt betegnet som hennes litterære gjennombrudd. Romanen ble også nominert til Brageprisen. I 2016 kom den kritikerroste dokumentarromanenHennes løgnaktige ytre, en tragisk, intens og ukjent historie om å være kvinne og kunstner, som vekker Anna Munchs glemte forfatterskap til live. Romanen involverer også den berømte forfatteren Knut Hamsun.

Per Knutsen (1951-2022) utga bøker innenfor flere sjangere: barnebøker, ungdomsbøker, skuespill, thrillere og romaner. Knutsen hadde en egen evne til å skildre hva mangel på kjærlighet kan gjøre med et menneske, slik som i Broren til Hugo (2016), en roman om oppvekst i Nord-Norge i etterkrigstiden.
Per Knutsen har skrevet en rekke bøker for barn og unge. Han hadde et utrolig blikk for de små nyanser i livet og en stor forståelse for hvordan det er å være elleve år og forelsket - og i ferd med å bli ungdom. Også flere av hans skuespill er utgitt i bokform.
Ungdomsromanen Svømmersken (1994) ble nominert til Brageprisen. For ungdomsromanen Rått Parti (1995) ble Per Knutsen tildelt Kulturdepartementets Litteraturpris. Per Knutsens thriller for voksne, Høytrykk, ble utgitt på Cappelen i 1997.
I 1998 kom Jentekrigen, en uhyggelig ungdomsroman om maktkamp og sterke følelser i en familie. Kriminalromanen Tigermelk fra 1999 fikk meget gode anmeldelser.
– Tone Langseth Luth, Oppland Arbeiderblad