Helt ytterst i Finnmark ligger Ultima Thule, en region skapt av grådige dollarøyne. Turismen har tatt fullstendig over. Folket lever i et skuespillsamfunn. Torgene og butikkene er plassert i en nøye planlagt strategi for maksimal akkumulasjon av kapital. Hurtigruten LLC har monopol på alt.
Samtidig sitter en mann på et fjell og oversetter Kapitalen til samisk. Det er bare ett problem: Han kan ikke språket. Da hovedstadens stipendkomiteer truer med vold for å få pengene sine tilbake, blir nervene frynsete, og han tørst. Han må finne en vei inn til språket. Og øl.
Slik begynner en ellevill reise på Nordkalotten med sprenging av tromsøpalmer, kjelketurer over vidda, flyvende reinsdyr, illegale revyer og bryggerier.