
Manneliv i kvinneland
Kjell Arild Pollestad
Av Kjell Arild Pollestad, 2012, Ebok
1. august - Skålsrudstølen - Det er tidlig morgen; jeg har badet i et tjern langt inne i høyfjellet, turkameratene snorker i køyene og kaffekjelen har begynt å suse på propanflammen. Det finnes ingen bedre tid. Sinnet et uthvilt og opplagt etter søvnen og det friske morgenbadet; dine vers blir klare som kildevannet. Du skriver til din Leuconoe og advarer henne mot overdreven nysgjerrighet når det gjelder din eller hennes egen skjebne. Det er imot gudenes vilje at mennesker skal vite slikt:
Forsøk ikke… kjære Leuconoe, å finne ut hvordan mitt eller ditt liv skal ende, prøv deg ikke med babylonisk astrologi. Det er bedre å ta det som kommer… Bruk din forstand, sil din vin, gjør din lange forventning kort; for mens vi taler sammen, flykter den misunnelige tiden. Derfor: Carpe diem - grip dagen idag, og ha minst mulig tillit til dagen imorgen.
Sendes umiddelbart
Ved kjøp av digitale produkter gjelder ikke angrerett. Lydbøkene og e-bøkene lagres på Min side under Digitale produkter, hvor man enkelt kan laste dem ned.