Laster...
Av Kristian Klausen, 2025, Ebok
Jiang Qing, bedre kjent som Maos enke, var en sentral skikkelse under Kinas kulturrevolusjon på 1960-tallet. Som Maos forlengede arm bidro hun til gjennomføringen av en total ensretting av kulturlivet, og sto bak forfølgelse, tortur og henrettelser av annerledestenkende. Samtidig vokste begeistringen for Mao Tse Tung og hans ideer i Norge, og påvirket litteraturen, bildekunsten og politikken her hjemme.
Jiang Qing var skuespiller før hun møtte Mao, og spilte blant annet Nora i Et dukkehjem. I denne romanen danner hennes erfaring med Ibsen utgangspunktet for en alternativ historie: Hva om hun i 1972 begynte å angre sitt liv? Hva om hun, i Peking, leste Et dukkehjem og Vildanden på nytt, og begynte å stille spørsmål ved egne livsvalg i lys av disse verkene, og bestemte seg for å reise inkognito til Norge og oppsøke Ibsens grav?
Sendes umiddelbart
Ved kjøp av digitale produkter gjelder ikke angrerett. Lydbøkene og e-bøkene lagres på Min side under Digitale produkter, hvor man enkelt kan laste dem ned.