Hva er egentlig spennende med et 4000 år gammelt brød? Eller noen malkrukker som ble igjen da Pompeii gikk under? Hvorfor skal vi bry oss om en fjern fortid – hva er vitsen?
Mary Beard har et svar. Antikkens Hellas og Roma har noe å by på alle – ikke bare velstående hvite menn. De gamle grekerne og romerne hjelper oss å forstå mennesker som levde i en helt annen tid, fra rasende huseiere til fnisende senatorer, og de tvinger oss til å se vår egen verden med nye øyne.
I Snakk om klassikere sporer Beard de overraskende trådene mellom antikken og vår tid. Fra revolusjonære til diktatorer, fra Bob Dylan til Beyoncé – hun søker opp de mest uventede menneskene som har latt seg begeistre av den gamle verden. Det er ikke obligatorisk å bli betatt av antikken, innrømmer hun, men det er synd å gå glipp av det.
Etter femti år som forsker og lærer har Beard fylt boken med gode historier, rare fakta og saftig sladder. Boka er en invitasjon til å oppdage hvorfor den dype fortiden fortsatt angår oss alle.