Fanget
Av Lilja Sigurdardóttir, 2016, Ebok
Sendes umiddelbart
Ved kjøp av digitale produkter gjelder ikke angrerett.Lydbøkene og e-bøkene lagres på Min side under Digitale produkter, hvor man enkelt kan laste dem ned.
Sonja er en enslig mor på 31 år som har forlatt sin mann til fordel for en kvinne, Agla. I skyggen av finanskrisen på Island sliter Sonja med å få endene til å møtes slik at hun kan få tilbake omsorgen for sønnen Tomas, som bor hos faren. I et desperat og lite gjennomtenkt forsøk på å skaffe penger, lar Sonja seg overtale til å smugle kokain inn til Island. En eldre og erfaren toller på Keflavik flyplass fatter imidlertid interesse for den velkledde forretningskvinnen som han stadig ser ankomme fra utlandet.
Mens Sonja pønsker ut kreative metoder for å smugle sine forbudte varer gjennom tollen, graver hennes elskerinne Agla seg stadig dypere ned i løgn og fortielse for å skjule sin delaktighet i bankskandalen som har drevet Island til konkursens rand. Agla er en tidligere kollega av Sonjas eks-mann, som også bærer på mørke hemmeligheter. Dermed er scenen satt for et dramatisk trekantforhold og et ulidelig spennende kappløp mot både påtalemyndighetens etterforskere og de kriminelle bakmennene.
"Fanget" er første bind i en trilogi av den islandske forfatteren Lilja Sigur.ardóttir. En original krim lagt til den islandske hovedstaden i skyggen av askeskyene som i 2011 formørket store deler av Europas luftrom.
«Elegant overdreven realisme når ladies & gangsters kjemper for verdighet og økonomisk selvråderetti kjølvannet av det store krakket ... ytterst velskreven og sjarmerende. I humor og spenning lever vi oss inn i livene til imponerende mangefasetterte aktører og er glade for at alt ligger til rette for en oppfølger.»
– Ole Jacob Hoel, Adresseavisa
