Du lurer ikke meg handler om en far og en datter, om nærhet og avstand til opphavet, om å avslutte liv, og om hva man tar med seg videre og hva man legger igjen i barndommen.
Den første gangen jeg fant ham død, var på en helt vanlig onsdag.
Å være dyrlege innebærer å bestemme over liv og død, og å vite alt om å dempe smerte. Å være datteren til dyrlegen kan innebære å sette sprøyte på hunden i klinikken i kjelleren, og å være med på hjemmebesøk når et dyr er sykt. Det kan innebære å dykke dypt etter krabber sammen og å ta inn alt levende rundt seg. Mira lærer seg tidlig å stryke medhårs, å sjekke hvor store pupillene til pappa er i dag og å kjenne på redselen for å finne ham død på ekte.
Du lurer ikke meg handler om en far og en datter, om nærhet og avstand til opphavet, om å avslutte liv, og om hva man tar med seg videre og hva man legger igjen i barndommen.
Den første gangen jeg fant ham død, var på en helt vanlig onsdag.
Marie Kinge (f. 1991) er fra Oslo. Hun har erfaring som journalist og produsent. Du lurer ikke meg er hennes første bok.
Produktinformasjon
Innbinding: Innbundet
Utgivelsesår: 2024
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Bokmål
ISBN/EAN: 9788202814724
Antall sider: 224
Kategori: Romaner, Norsk skjønnlitteratur for voksne, Norsk skjønnlitteratur for voksne, Norsk skjønnlitteratur for voksne, Romaner
Anmeldelser
«Solid og egenartet blant de mange bøkene om skakkjørt familie og sorg.»
«... viser en solid evne til å skape stemninger og fylle enkle formuleringer med det skjebnesvangre. Og så har den snert, som jeg liker.»
nrk.no
«Nylig skrev Morgenbladets bokansvarlig om hvordan fremheving av tema synes å overskygge litterær kvalitet i mange omtaler av skjønnlitterære utgivelser. En av høstens debutromaner som for meg kommer ganske nærme et «ja takk, begge deler», er Du lurer ikke meg. Romanen handler om Mira som mister faren sin, en deprimert og rusavhengig, men også klok og livsbejaende, veterinær. Romanen er en oppvekstskildring, der humørsyke og livsgnist blandes sammen med humor, komikk og særegenhet. Selv om de litterære betraktningene blir ladet av den dystre hendelsen, handler romanen mer om livet enn om døden. I stedet for å undersøke hva det vil si å miste, spør den hva det vil si å ha.»
Morgenbladet anbefaler
«... sitter som en knyttneve»
«... at den er vellykket, er det ingen tvil om!»
Aftenposten
«Marie Kinges debutbok viser at også de vanskelige oppvekstene kan romme kjærlighet, humor og varme.»
Universitas
«Marie Kinges roman har både harde kanter og et stort, bankende hjerte.»
«Det er mye fint å si om hvordan boka er fortalt. Språket er ungt og sprelsk.»
«Kinge lykkes forbausende godt med å få fram ambivalensene i familiens historie.»
«...en modig og nærgående skjønnlitterær utforskning av et vanskelig tema.»