Etter å ha skrevet 12 bøker, som alle på en eller annen måte speiler ulike livsfaser, har Inge Eidsvåg denne gang valgt å konfrontere seg selv og leserne med livets avslutning. Han er blitt 70 år, og dødens horisont rykker stadig nærmere. Hva gjør dette med hva vi tenker om livet og døden? Lydboka trekker veksler på et bredt spekter av fagområder: historie, filosofi, psykologi, antropologi og skjønnlitteratur.
Etter å ha skrevet 12 bøker, som alle på en eller annen måte speiler ulike livsfaser, har Inge Eidsvåg denne gang valgt å konfrontere seg selv og leserne med livets avslutning. Han er blitt 70 år, og dødens horisont rykker stadig nærmere. Hva gjør dette med hva vi tenker om livet og døden? Lydboka trekker veksler på et bredt spekter av fagområder: historie, filosofi, psykologi, antropologi og skjønnlitteratur.
399,-
Sendes umiddelbart
Ved kjøp av digitale produkter gjelder ikke angrerett. Lydbøkene og e-bøkene lagres på Min side under Digitale produkter, hvor man enkelt kan laste dem ned.
Inge Eidsvåg er født i 1947 på Hitra i Sør-Trøndelag. Han er cand.philol med historie hovedfag og har vært lærer i grunnskolen, ved Ringve gymnas og ved Nansenskolen på Lillehammer. Der var han også rektor i perioden 1986–98. Fra 1999 har han vært lektor ved samme institusjon.
Inge Eidsvåg er en flittig bidragsyter til bøker, tidsskrifter, aviser og NRK. Han er fast spaltist i lokalavisene Hitra/Frøya og Gudbrandsdølen/Dagningen og fra august 2008 i DNTs medlemsblad Fjell og Vidde. Han har redigert seks essaysamlinger og skrevet bøkene Henders gjerning (1993), I livets labyrint (1996), Læreren. Betraktninger om kjærlighetens gjerninger (2000), Når livet kaster skygger. Refleksjoner om mening, omsorg og trøst (2002), Forunderlige øyeblikk (2003), Menneske først! (2004),Den gode lærer i liv og diktning (2005), Stille stemmer – indre bilder. Om lesningens velsignelser, farer og fryd (2007), Tanker ved treklaveret (2008), Minnene ser oss (2010), Men livet lever (2013), Underveis (2015), Døden (2017), I livets skole (2021) og Etterslått (2023).
I 1992 fikk Inge Eidsvåg "Brobyggerprisen" for sitt arbeid med å skape forståelse mellom mennesker med ulike religioner og livssyn, og i 1997 ble han tildelt "Kulturprisen for Gudbrandsdalen". I 2005 fikk han "Forsoningsprisen" for sitt dialogarbeid for demokrati, menneskerettigheter og fredelig konfliktløsning på Balkan.
Produktinformasjon
Innbinding: Lydbok
Utgivelsesår: 2022
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Bokmål
ISBN/EAN: 9788202758905
Kategori: Norsk sakprosa for voksne, Norsk sakprosa for voksne, Diverse, Helse og psykisk helse
Anmeldelser
"Dette er opplysende, lærerikt og interessant. Og byr på utfordringer av tankemessig karakter. Det er en sunn og nyttig øvelse for de fleste.(...)Det er modig gjort å skrive en bok om kanskje det vanskeligste og såreste av alt – slutten."