Marie Kinge og Joanna Lundberg er tildelt Saabye-stipendet 2025
Saabye-stipend ble delt ut i Cappelen Damms nye lokaler i Stortingsgata 28 i Oslo, stipendet til de to debutantene Marie Kinge og Johanna Lundberg.

Saabye-stipendet ble opprettet i forbindelse med Lars Saabye Christensens 60-årsdag i 2013 og deles ut til en av fjorårets skjønnlitterære debutanter på Cappelen Damm. Stipendet deles ut hver høst og er på 50.000 kroner.
Mesterlig gjort
Marie Kinge (f. 1991) debuterte i 2024 med romanen Du lurer ikke meg som høstet svært gode kritikker, ble tildelt litteraturprisen Gullkroken og Forfatterforbundets debutantstipend og ble nominert til Tarjei Vesaas' debutantpris.
I innstillingen til årets Saabye-stipend skriver Lars Saabye Christensen blant annet følgende om Kinges romandebut: «(...) Jeg nevnte den forbløffende lettheten som romanen er skrevet med, og lite er vanskeligere enn det. Men denne smidige lettheten er tilsynelatende, for mørket ligger i kim allerede i den første setningen. Det står et sted: Det hadde vært så praktisk om alt dette først og fremst var morsomt. Og mot slutten kommer skylden, anklagen og sorgen også til syne. Lettheten blir avslørt, så å si, og viser sin tyngde: Hele romanens vekt hviler på de siste sidene og presser dem sammen til en skjebnesvanger knapphet. Og leser ser alt i et annet lys, fra et nytt nivå. Det er mesterlig gjort.»
Hele begrunnelsen:
Den første gangen jeg fant ham død, var på en helt vanlig onsdag.
En roman som begynner på en slik uimotståelig måte, kan man ganske enkelt ikke la være å lese. Det er en hard og foruroligende setning, skrevet med en forbløffende letthet. Derfor rommer den også et voldsomt mørke, samtidig som den understreker livet i sin alminnelighet, eller i sin ualminnelige alminnelighet. Vi har altså å gjøre med en nærmest perfekt åpning, et lærestykke av en åpning, som bør studeres nøye av alle som i det hele tatt har den minste plan om å skrive en roman. Det bør skrives avhandlinger om den, fordi den er forbilledlig, eksemplarisk og enestående, og hadde den stått alene ville den vært prisverdig i seg selv, den første gangen jeg fant ham død, var på en helt vanlig onsdag, men denne enkle hovedsetningen rommer også en roman, som både er en oppvekstskildring, ført i pennen av jeg – fortelleren Mira, og et nærbilde av en broket familie der det minneverdige portrettet av faren, veterinæren/dyrlegen, hippien, idealisten og den ulykkelige livsnyteren står uforglemmelig i fokus. Og når han til og med bruker tupé og liker The Doors er det ikke rart jeg er solgt.
Men det er Mira, datteren, som bærer fortellingen, bokstavelig talt, på sine skuldre, og det er gjennom henne den skinner. Hun er sin fars omsorgsperson, denne suicidale dyrlegen som driver sin lille praksis i kjelleren og har skapet fullt av medisiner som han selv begynner å ta. Han gir fra seg ansvar og demonstrerer dermed sin egen ansvarløshet. Likevel, det eneste forutsigbare i denne uforutsigbare familien, som leseren uten forbehold tar til seg, er kjærligheten. Han er ikke død i dag heller står det et sted. Jeg nevnte den forbløffende lettheten som romanen er skrevet med, og lite er vanskeligere enn det. Men denne smidige lettheten er tilsynelatende, for mørket ligger i kim allerede i den første setningen. Det står et sted: Det hadde vært så praktisk om alt dette først og fremst var morsomt. Og mot slutten kommer skylden, anklagen og sorgen også til syne. Lettheten blir avslørt, så å si, og viser sin tyngde: Hele romanens vekt hviler på de siste sidene og presser dem sammen til en skjebnesvanger knapphet. Og leser ser alt i et annet lys, fra et nytt nivå. Det er mesterlig gjort. Åpningen holdt hva den lovet. Romanen heter DU LURER IKKE MEG og forfatteren er Marie Kinge.
Lars Saabye Christensen
Tidløs og øyeblikkelig poesi
Joanna Lundberg (f. 1978) har også høstet svært gode anmeldelser for sin diktsamling Salamanderhånd. En diktsamling med et sterkt økologisk perspektiv, og som handler om selve ur-spørsmålet: Hvor kommer vi fra? En samling dikt som Lars Saabye Christensen beskriver som tidløs og øyeblikkelig poesi og som han skriver i sin innstilling:
«(...) som all god poesi formidler den det vi ikke visste at vi vet. Her finnes like gjerne klanger fra den klassiske modernismen, for eksempel Ulven og Transtrømer, som fra folketroen og vitenskapen, og summen av dette i denne poetens grep, blir en usedvanlig rikdom som kommer oss, leserne til gode.»
Hele begrunnelsen:
Takk og pris for poesien. Den kaster lys i skyggefulle tider. Den undergraver det overflatiske. Omgitt av falske nyheter bringer den oss nærmere det sannferdige. Derfor står poesien i beredskapens førsterekke. Vanskeligere er det ikke. Salamanderhånd er en slik diktsamling som ikke gir slipp på leseren. Den er mystisk, mørk, soleklar og renset. Den er et underjordisk atlas og en poetisk evolusjon. Den er tidløs og øyeblikkelig. Den er utfordrende, men aldri vanskelig, som er noe av det tristeste man kan si om et dikt. La meg heller si det slik: som all god poesi formidler den det vi ikke visste at vi vet. Her finnes like gjerne klanger fra den klassiske modernismen, for eksempel Ulven og Transtrømer, som fra folketroen og vitenskapen, og summen av dette i denne poetens grep, blir en usedvanlig rikdom som kommer oss, leserne til gode.
Salamanderhånd kan, som allerede antydet, leses som syklus, der hver linje henger sammen, men det forhindrer ikke at diktene også kan stå for seg selv og lyse. Jeg kan åpne denne samlingen hvor som helst og sitere. Jeg gjør det på s. 66:
De dødfødte bæres i hemmelighet inn i kirken
begraves ved føttene i en fremmed kiste
smugles inn i døden
når er et barn blir sykt
begraver mødrene dukker på kirkegården
graver i taushet
håper at selv døden kan ta feil
alle planter som vokser her
gravmyrt hjertebergblom
bergrose og bregner
vi må vende tilbake
tør ikke å slå gresset
lar det vokse vilt
Det var det jeg mente med tidløs og øyeblikkelig poesi. Salamanderhånd er skrevet av Joanna Lundberg.
Lars Saabye Christensen
Saabye-stipendet
Saabye-stipendet ble opprettet i forbindelse med Lars Saabye Christensens 60-årsdag i 2013, og deles ut til en av fjorårets debutanter.
Stipendet skal deles ut hver høst og er på kr 50.000,-. Stipendet kan tildeles alle som debuterer innenfor feltet skjønnlitteratur for voksne på Cappelen Damm. Dersom det er to eller færre debutanter i løpet av ett år, vil stipendet ikke deles ut det året. Debutanten(e) blir da automatisk med i vurderingen året etter.
Lars Saabye Christensen er eneste jurymedlem og samarbeider med redaksjonsjef John Erik Riley om tildelingen.