Gro Dahle æret med Triztan Vindtorns poesipris for 2015
Gro Dahle er tildelt Triztan Vindtorns poesipris for sin innsats for norsk poesi. I juryens begrunnelse står blant annet følgende: «Dahle har en egen evne til å løfte fram livets trivialiteter og puste helt nytt liv i dem, slik at vi som lesere tvinges til en ny tilstedeværelse».

Gro Dahle har et stort forfatterskap bak seg. Hun har skrevet bøker i mange sjangre, og vunnet en rekke litterære priser.
Spesielt kjent er hun for sine barnebøker, som til dels tar opp krevende og vonde problemstillinger med barnet i fokus. Nylig mottok Dahle Kritikerprisen sammen med sin mann, Svein Nyhyus (illustratør), for deres felles prosjekt Akvarium.
Debuterte som lyriker
Det var likevel som lyriker hun debuterte, med boken Audiens (1987), en samling hun høstet strålende kritikker for. Hun har siden markert seg som en av våre mest sentrale lyrikere.
Gro Dahle er født i Oslo i 1962, men har mesteparten av sitt voksne liv bodd på Tjøme i Vestfold. Dahle er for øvrig også en ettertraktet skrivelærer.
Triztan Vindtorns poesipris
Triztan Vindtorn poesipris ble etablert av Drammen kommune i samarbeid med Aschehoug Forlag og Den norske Forfatterforeningen. Den ble første gang delt ut i 2013. Prisen skal gå til en norsk forfatter som har gjort en stor innsats for norsk poesi. Prisen er på kr 100 000,-.