Laster...
Laster...
the author and his times
Av Tore Rem, 2014, Innbundet

Bok 4 i serien Norges nasjonalarv
Sendes fra oss i løpet av 1-3 arbeidsdager
Fri frakt på bestillinger over 349,-

Tore Rem (f. 1967) er forfatter av en rekke sakprosabøker, og er særlig kjent for sin kritikerroste tobindsbiografi om Jens Bjørneboe, og for sin bok omKnut Hamsuns møte med Hitler. Første bind av Bjørneboe-biografien, Sin egen herre, som tar for seg årene 1920-59, kom ut i 2009, og året etter fulgte Født til frihet, som omhandler perioden 1959-76. Knut Hamsun. Reisen til Hitler kom i 2014. For denne vant Rem Kritikerprisen for årets beste sakprosabok for voksne. Boka er solgt til en rekke land.
Etter utgivelsen av Knut Hamsun. Reisen til Hitler ble Rems neste store norske sakprosaprosjekt en trilogi om Kong Olav V.Første bind fikk tittelen Den fremmede. 1903-1940, og ble lansert i 2020. Høsten 2021 kom bind to under tittelen Krigeren. 1940-1945. Avslutningen, bind tre, ble lansert september 2022 med tittelen Olav V. Ensom majestet 1946-1991.
I tillegg til dette har Rem blant annet stått for bøkene Dickens, Melodrama and the Parodic Imagination (2002), Forfatterens strategier. Alexander Kielland og hans krets (2002), Bokhistorie (2003), Henry Gibson/Henrik Ibsen. Den provinsielle verdensdikteren (2006) og Jens Bjørneboe. Brev i utvalg (2006), i tillegg til en stor mengde artikler og essays. Han har også vært medforfatter for Tekst og historie. Å lese tekster historisk (2008), rapporten Hva skal vi med humaniora? (2014) og, med Kjartan Fløgstad og Espen Søbye, På æren løs. Krigen, litteraturen og Æresretten (2020).
– Jon H. Rydne, VG
– Alf Kjetil Igland, Fædrelandsvennen
– Turid Larsen, Dagsavisen
– Torgeir Larsen, NRK
– Kaja Schjerven Mollerin, Klassekampen
– Bernhard Ellefsen, Morgenbladet
– Geir Vestad, Hamar Arbeiderblad
– Ulf Andenæs, Aftenposten
– Espen Schaanning, Arr. Idehistorisk tidsskrift
– Thomas Petersen, Flensborg Avis
– Steen Søndergaard Jensen, Helsingør Dagblad
– Anders Holstad Lilleng, Demokraten
– Jens Henneberg, Nordjyske Stiftstidende
– DBC, Dansk Biblioteks Centers lektøruttalelser
– Louise Faldorf, Atlas Magasin
– Bent Blüdnikow, Berlingske Tidende
– Moritz Schramm, Kristligt Dagblad
– Peter Nielsen, Information
– Thomas Bredsdorff, Politiken
– Boksyn.dk
– Diana A. Madsen, Litteratursiden.dk
– Hans Engell, Ekstra Bladet
– Henrik Arnstad, Göteborgs-Posten
– Åsa Linderborg, Aftonbladet
– Niclas Sennerteg, Borås Tidning
– Kjell E. Genberg, DAST Magazine
– Christian Dahlgren, Corren.se
– Sala Allehanda
– Björn Kohlström, Jönköpings-Posten
– Olav Wiström, Dala-Demokraten