Laster...
– Jan-Erik Smilden, Dagbladet«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
«Her er boka for dem som vil vite mer om den jødiske statens historie, liv og lære. [...] Bidrar til mer forståelse av det som foregår i en av Midtøstens store heksegryter.»
– Henriette Ullavik Erstad, Internasjonal Politikk 1/2019, 13.03.2019«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
« ... en faglig sterk og innholdsrik monografi [...] Boken er både velskrevet og rik på illustrasjoner, noe som gjør det tematisk brede innholdet lettere å fordøye. Heian-Engdals detaljrike fremstilling er imponerende, og vitner om at det ligger mye arbeid bak. Til tross for at boken ikke er kronologisk oppbygd, er det en naturlig overgang mellom de ulike kapitlene. [...] et viktig bidrag til litteratur som tar sikte på å øke vår forståelse av konflikten som sådan.»
– Magnus Halsnes, Babylon 1/2018«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
«Marte Heian-Engdal har skrive ei lett tilgjengeleg og oversiktleg historiebok om staten Israel, som fyller sytti år no i 2018. På snautt 200 sider får ho plass til imponerande mange trekk og aspekt ved både den israelske staten og det israelske samfunnet. Boka er flott illustrert med godt over 40 fotografi, kart og tabellar som løftar boka og bidrar til å gjere stoffet meir levande.»
«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
«Israelvenner vil ha stort utbytte av å lese Heian-Engdals bok. Ikke fordi man nødvendigvis må være enig i alle hennes vurderinger. Men fordi hun legger frem store mengder faktiske opplysninger, med et utførlig noteapparat, som tilfører relevant informasjon. Hun sier allerede i forordet at ønsket hennes ikke er å forenkle, men snarere å gjøre fortellingen om Israel mer komplisert, fordi dette er mer i tråd med virkeligheten. [...] Heian-Engdal skriver innsiktsfullt både om den opprinnelige sionistbevegelsen, om innvandring til Israel fra ulike verdensdeler, om Israels identitet som jødisk og demokratisk, om Israels kriger, om bosettingspolitikken, om israelsk politikk (et helt lite eldorado for statsvitere) og om landets økonomi. Alle disse kapitlene gir mye verdifull kunnskap som bidrar til å forklare og nyansere bildet. Samtidig er noe av det mest interessante i boken analysene av hvor utviklingen fører hen. Dette blir tematisert spesifikt i bokens siste kapittel, men ligger også som en slags rød tråd gjennom store deler av fortellingen.»
– Tarjei Gilje, Dagen
– Oddgeir Osland, Forskerforum 3/2018«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
«Dette er ei bok som kan verke informerande og meiningskorrigerande for dei fleste av oss. Metoden har den intellektuelle sitt særmerke, det å stille ulike, til dels motstridande bilete og informasjon ved sida av kvarandre. [...] ei bok som kan lesast av folk med ulike fordommar og forkunnskap.»
– Per E. Hem, Morgenbladet«Israel - Historie, politikk og samfunn» - 2024
«Heian-Engdal har skrevet en interessant bok, som man kan lære mye av.»
– Tor Erik Gjerde, Bistandsaktuelt«Israel» - 2018
«Nøkternt, saklig og oversiktlig om Israel og Palestina [...] Hvilken målgruppe henvender boka seg til? Hun sier selv bare at ambisjonen har vært å skrive en bok hun «.. selv har lett etter, men ikke funnet i den norske faglitteraturen». Selv er jeg ikke i tvil, forfatteren har funnet den også på vegne av et bredt publikum, herunder også studenter og praktikere innenfor organisasjonsliv, utviklings- og utenrikspolitikken.»