Laster...
– Kjetil Vikene, Forskerforum«Det gamle Oslo» - 2024
«Boken er en strålende miks av brede, historiske penselstrøk, finpusset gjenstandsarkeologi, lingvistisk nerding og naturvitenskap. Tretti kapitler utgjør til sammen et overdådig intellektuelt og akademisk måltid, som samtidig er et forbilledlig eksempel på hvordan fagfellevurderte artikler kan fungere som forskningsformidling. Boken bør være obligatorisk lesning både for Oslo-boere og alle med interesse for tverrfaglig historieformidling.»
«Det gamle Oslo» - 2024
«Artiklene støtter hverandre, henviser uten å overlappe mer enn nødvendig, og er skrevet i et presist språk som både fagkyndige og vi andre vil ha glede av. De fem redaktørene har skapt en imponerende helhet.»
– Helge Høifødt, St. Hallvard 1/2025
– Kjetil Vikene, Forskerforum 2/2025«Det gamle Oslo» - 2024
«Å lese denne boken er som å være på en overdådig restaurant der man blir servert en 30-retters middag. Hver ny porsjon har både sin egen smak og sine egne ingredienser, men det er hele måltidet som vil bli husket. Én ting kan jeg dermed slå fast: Er du bare bittelitt interessert i forhistorien til hovedstaden, er artikkelsamlingen fascinerende lesning. Er du Oslo-borger, er den nesten obligatorisk.»
«Eidsivatinget» - 2022
«Ved å behandle ulike historiske perioder i relativt kortfattede artikler kan leseren selv danne seg et bilde av de lange linjene. På denne måten kan fagbøker som dette motvirke den deterministiske tendens i populærvitenskapens big history-bøker. [...] verdifull lesing.»
– Lars Brødholt, Arr - idéhistorisk tidsskrift 2/2023
– Liv Helene Willumsen, Historisk tidsskrift 3/2023«Eidsivatinget» - 2022
«Boken Eidsivatinget viser tydelig hvordan tverrfaglighet beriker et forskningsprosjekt. I boken som helhet ser man hvordan kunnskaper fra ulike fag som historie, arkeologi, rettshistorie og religionshistorie overrisler hverandre og tilfører fyldighet. [...] Boken om Eidsivatinget er rik på kunnskap og solide forskningsresultater, velstrukturert og velskrevet. Med denne boken er det kommet et verdifullt tilskudd til Norges og Nordens rettshistorie.»
– Professor John Asland, Universitetet i Oslo, Tidsskrift for familierett, arverett og barnevernrettslige spørsmål nr. 1.2016«De Castbergske barnelover 1915-2015» - 2015
"Boken gir samlet sett et bredt og godt bilde av Castbergs liv og virke. Den gir også en inngående innføring i spørsmålene rundt barns rettigheter både historisk og i nåtid. Artiklene har varierende akademiske ambisjoner og presisjonsnivå, men til sammen gir de en god helhet. Det er en god miks av juss og politikk – akkurat som Castberg selv. Boken kan anbefales, og jeg er også ganske sikker på at Johan Castberg ville ha likt den.