Laster...
«Min første leseløve - Leona 1: Leona i rottetrøbbel» - 2024
"Leona er jo bare helt herlig! :) Gleder meg til å bli enda bedre kjent med henne i flere bøker!? Hun er full av energi, uredd og litt rampete :) Mere, mere, mere!"
– Elisabeth Kjensli Johansen, Formidler, Nes bibliotek
– Nora Steenberg, Bok 365, 01.04.2023«Det spøker på fjellet» - 2023
"Sidsel Jøranlid har skrevet frem en skikkelig nifs historie. Det er en grøsser av det gode gamle slaget, hvor tankene blir dratt til norske grøsserklassikere, som for eksempel Andre Bjerkes De dødes tjern."
"Jøranlid klarer virkelig å mane frem uhyggen, og hun tar målgruppen på alvor – spesielt den angsten barn gjerne føler rundt det nye og ukjente, og ikke minst hvor uendelig skummelt mørket kan være."
"[Den uhyggelige grunntonen] følger leseren som et kaldt gufs i nakken gjennom hele boka. Godt akkompagnert, og hjulpet fram, av Cathrine Sandmæls illustrasjoner. [...]Prikken over i-en er avslutningen: En skikkelig grøssende cliffhanger."
– Trude Ånnevik, Hamar Arbeiderblad, 03.04.2023«Det spøker på fjellet» - 2023
"Sidsel Jøranlid gir deg ikke alle svarene, her er det opp til deg hva du vil tro. Hun har skrevet en fortelling som spenner fra det daglige, som ungene kjenner igjen, til det som kan tolkes skummelt når en ser det i mørket - til hun virkelig gyver på med overtro og folkesnakk."
– Karoline Henanger, Klassekampen, 01.04.2023«Det spøker på fjellet» - 2023
"At ei barnebok er lettlest, står heldigvis ikke i veien for at den er skikkelig skummel."
"Det bugner ikke av ordentlige spenningsbøker for barn rundt ti år som vil ha litt større skrift, så Jøranlids fortelling er hjertelig velkommen. Cathrine Sandmæls helsideillustrasjoner spiller på lag med fantasien og teksten, og legger en deilig, uhyggelig påskestemning over historien."
"Leseren blir sjøl en detektiv som skjønner mer enn hovedpersonene, og informasjonen serveres i akkurat store nok porsjoner til at spenningen er der hele tida. Det er godt gjort å bygge opp en fortelling sånn at lesere i alle aldre både skjønner greia, men også er spent på hvordan det skal gå."
– Vera Danielsen Lindbach, @vera_leser_barnebok på Instagram, 23.11.2022«Min første leseløve - Leona 5: Leona i monstertrøbbel» - 2022
"De siste årene gleder barna seg like mye til jul som til halloween og det må vi ta på alvor. Denne boka er full av alt det barn elsker ved halloween; forventninger, godteri, skremming, lek og morro. Serien om Leona er min favorittserie blant bøkene til Anneli Klepp."
– Morten Olsen Haugen, Barnebokkritikk.no, 16.06.2022«Endelig sommer, Rikka» - 2022
... velskrevne, realistiske samtidsfortellinger.
Det er «livet selv» som utspiller seg i bøkene (...)
Bøkene om Rikka er godt skrevet og godt komponert. Samtidsbildet virker også relevant, og tatt på kornet.
«En frosk i fjorden» - 2019
«Boka anbefales på det varmeste - takket være forfatterens skarpe observasjonsevne, behagelige fortellerstemme og en solid porsjon humoristisk sans har det vært en sann svir å lese boka.»
– Ståle Johnsen, Utdanning
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
"I botnen av denne spennande og dramatiske boka ligg det traumet som skilsmissa skaper for Astrid (...) Mest imponerande, i tillegg til eit oppfinnsamt, sterkt actionprega plott, er skildringa av den ressurssterke, såre og trassige jenta som satsar alt på å få foreldra til å bli saman att. Vi kjem innunder huda på henne, og ho står til truande. Ja, vi blir glade i henne; sjølv som 70-åring blei eg riven med av dramaet. Forfattaren har nok lese Mark Twain og Astrid Lindgren med utbytte, men Levi Henriksens Astrid står støtt på eigne bein. Til slutt - det må då kunne bli ein flott barnefilm av dette manuset?"
– Bjarne Tveiten, Fædrelandsvennen
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
"Levi Henriksen viser med "Engelen i Djevelgapet" at han kan skrive bøker og skildre miljøer så troverdig at du føler du kjenner deg igjen. Han mestrer det kunststykket å ta sin fenomenale voksenpenn over i et språk som er tilgjengelig for barn. Han tar sine unge lesere på alvor, men samtidig med rampete humor og nydelig håndverk.(...) Så hvis det virkelig finnes en engel i Djevelgapet, bruker den sin positive kraft til å vriste nye barne- og ungdomshistorier ut av forfatterskapet til Levi Henriksen. Dette er nemlig for god ungdomslitteratur til at det ikke kan følges opp! Du må skrive enda en bok om Astrid, Levi! Du må! Det er et krav fra sengekanten etter herlige kvelder med høytlesing for barna!"
– Anders Mehlum Hasle, Sandefjords Blad
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
" Levi Henriksen er kjent som forfatter, låtskriver, tekstforfatter og musiker. I høst debuterer han som barnebokforfatter med bravur. (...) både de litt yngre og eldre helt opp i voksen alder, vil ha glede av å følge Astrid som er et oppkomme av påfunn og veslevoksen viten. Hun og de andre hovedpersonene skildres med en varme og humor som vil få både store og små hjerter til å glede seg. Morsom, spennende og overraskende, er adjektiver som dekker.(...) en leseopplevelse av det virkelig gode slaget, som jeg gjerne leser for mine barnebarn."
– Kjell Einar Øren, Haugesunds Avis
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
"Det er fint med en jente som heltinne i boka, og Astrid er en jente å bli glad i. (…) Engelen i djevelgapet er en god actionbok som passer for både gutter og jenter fra ni år og oppover."
– Linn T. Sunne, Oppland Arbeiderblad
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
"Jeg syns Levi Henriksen har skrevet en underholdende og fin barnebok. (…) Språket er enkelt, setningene er ikke altfor kronglete og selv om det nesten blir i overkant spennende i perioder tror jeg at mange unge lesere vil elske denne boka."
– Solgunn Solli, Altaposten
«Astrid Baros 1: Engelen i Djevelgapet» - 2017
Skumle eneboere og kidnappede svenske millionærer er bare noen av ingrediensene som gjør dette til en spennende bok for både store og små. Filmrettighetene er allerede solgt, så det er bare å glede seg.(...) Målgruppa er vel sånn omtrent fra ni år og oppover, men husstandens åtte-åring skrekkfrydet seg gjennom hele boken. Det gjorde jeg også."
– Pål Andreassen, Moss Avis
«Diamantjakten» - 2016
"Dette er spennende, men samtidig også lett-og-grei lesning for 9-12-åringen. Clara kommer lett til det, og man kan kanskje si det er en enkel spenningsroman, samtidig inneholder den alle ingredienser en slik bok skal
ha. Cliffhangerne ved hvert kapittel gjør at man gjerne leser videre, og såpass spennende blir det at man ikke gir slipp. Boken rommer tips til hva
man kan gjøre i Paris, og den introduserer også leseren for kunstskatter og severdigheter (...)"– Karen Frøsland Nystøyl, Vårt Land
– Per Ivar Henriksbø, Gudbrandsdølen Dagningen«Diamantjakten» - 2016
"«Diamantjakten» er en frisk og spennende barneroman. [...] Dybvig skriver engasjerende og lettlest"
«Forfulgt i London» - 2016
"Den femte boka om
Clara foregår, som de andre, utenfor
Norges grenser, og avsluttes
med reisetips og norsk-engelsk
ordliste. De første 50 sidene setter
stemningen, og understreker
miksen av krim og reisebok.
Men når det først braker løs, blir
boka den mest actionfylte i bunken.
Jentenes reaksjoner er godt
skildret"– Marie L. Kleve
«Det forsvunne manuskriptet» - 2016
"Historien er fengende og tar med leseren inn i en verden fylt med nestekjærlighet, krangling, juging og forbløffende hendelser. I tillegg er boka veldig lettlest, noe som bidrar til at folk faktisk gidder å lese den."
– Tine Stenbråten, Glåmdalen
«Nobel-mysteriet» - 2012
"Dette er en gøy bok. Jeg vil anbefale denne boken til alle som liker litt spenning."
– Kristian Røyne Larsen (13), Grimstad Adressetidende
«Nobel-mysteriet» - 2012
”(…) dette er god underholdning med både humor, alvor og en god del menneskekunnskap. Men fin språkfølelse og evne til å eskalere på spenningskurven skaper Ingeborg Dybvig fantasirik litteratur som løfter leseren bort fra den trivielle hverdagen.”
– Jon Terje Grønli, Gjengangeren