Laster...
– Trond Sætre, Serienett.no, 15.10.2024«Underbyen - Myrdronningen» - 2024
(...) et vellykket fullendt, moderne eventyr fundert i norsk kultur, med litt internasjonal kulør, og mye Hollywood.
Med cinematisk stilsikkerhet avrunder Aleksander Kirkwood Brown og Luis Guaragna sagaen om Underbyen med tredje bind, «Myrdronningen»
(...) «Myrdronningen» er en handlingsmettet finale som leder til en reell endring i status quo. De få hovedpersonene har alle roller med reell betydning, inkludert Peters venn Omar, hvis medvirkning som går utover bare å være «den fargete bestevennen».
– Øyvind Holen, D2, 10.11.2023«Edward Rubikons mysterier: Julebukkenes natt» - 2023
Dette er rett og slett et påkostet og innholdsrikt julehefte for bokslukere, der den neglebitende hovedhistorien om kampen mot en ondskapsfull julebukk fylles ut med et brettspill, skisser, julekort og tekster om andre julemonstre.
– Øyvind Holen, D2, 13.10.2023«Underbyen: Nøkkelen» - 2023
De produktive tegneserieskaperne Aleksander Kirkwood Brown og Luis Guaragna har begge funnet godformen med «Underbyen» som nå omtales som en trilogi. «Underbyen 2: Nøkkelen» gjør akkurat det mellompartiet i en fantasytrilogi skal, den spisser konfliktene, utvider universet og pumper opp spenningen foran den store finalen.
– Tomine Barstad Solvang, Empirix, 02.10.2023«Underbyen: Nøkkelen» - 2023
Andre bok i Underbyen-serien får leseren til å tørste etter mer.
.... en forfriskende og annerledes fantasyutgivelse.
– Nils Vermund Gjestad, Serienett.no, 15.09.2023«Underbyen: Nøkkelen» - 2023
Magisk realisme er et litterært begrep, men med «Underbyen» kan man kanskje lansere et nytt begrep; realistisk magi. Brown og Guaragna klarer å gi liv til mennesker og overnaturlige vesener på en svært overbevisende måte.
(...)
Fremragende bruk av farger
Tegningene til italiensk-argentiske Luis Guaragna er nydelige, og han er bevisst på å variere perspektiv, noe som gir fortellingen et filmatisk preg.
(...)
teamet Brown & Guaragna (har) evnen til å gi magien en poetisk touch.
(...)
Bind to er mer kompleks enn første bok i serien, og samtidig mer spennende. Neste år kommer tredje og siste bind i «Underbyen»; «Myrdronningen» gir lovnader om svar på gåten som spinnes i åpningssidene på bind 2. Det er all grunn til å glede seg, for unge så vel som gamle fantasy-entusiaster.
– Ingrid Brubaker, Empirix.no, 14.04.2020«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
Som leser blir man både underholdt av handlingen, overrasket av slutten og litt smartere hva gjelder sjakk. Det er rett og slett en veldig god idé som er helhjertet gjennomført.
(...)Gir mersmak
Jamtlis strek passer veldig godt sammen med Browns fortelling, mye fordi detaljene og fargene gir historien et filmatisk preg som kler dramaet som utspiller seg.
(...)
Fortellingen er skarp, og den nøstes pent opp mot slutten av boka. Det eneste som mangler er en siste side med et frampek til fremtidige kriminalmysterier – Magnus Carlsen og Maud Pettersen må gjerne bli et radarpar i tegneserienorge for denne anmelderens del.
– Karen Frøystad Nystøyl, Periskop.no, 08.04.2020«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
Brown og Jamtlis tegneserie er et crazy, fargerikt og actionfylt eventyr, og det er absurd nok til å holde på leseren gjennom hele historien.
– Trond Sätre, Serienett.no, 29.03.2020«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
I en periode når behovet for virkelighetsflukt og tidsfordriv har økt brått, er «Magnus Carlsen og Sjakkmorderen» et perfekt lite stykke virkelighetsflukt. (...)
Det vi leser, er imidlertid et veldig godt håndverk i alle ledd, preget av ideer og ambisjoner som er akkurat store nok, og som tegneserien følger til punkt og prikke. (...)
Albumet (...) retter seg offisielt mot målgruppa barn, men har utvilsomt en bredere appell. Den passer for enhver som setter pris på ukomplisert, men solid underholdning i tegneserieformat. Jeg nøler med å bruke et så flåsete begrep som «page-turner», men skal likevel innrømme at «Sjakkmorderen» er nettopp dette fra første øyeblikk.
– Walter Wehus, Barnebokkritikk.no, 27.03.2020«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
Etableringen av premisset er raskt unnagjort, og det som følger viser seg å være en tegneserie som er fjollete og uhøytidelig, men som også er preget av godt håndverk. Når leseren først godtar Magnus Carlsen som dedikert detektiv med primadonnanykker, er det mye å sette pris på i denne historien.
(...)
Sjakkmorderen er akkurat så herlig dum som tittelen lover, samtidig som at et par smarte grep gjør at den overlever både en andre og tredje gjennomlesning.
«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
"Magnus Carlsen og sjakkmorderen" er en hyllest til sjakken og bekreftelse på statusen til kongenes spill. Den egner seg godt både til litt voksne barn og til barnlige voksne.
– Arne Danielsen, Norsk sjakkblad
«Magnus Carlsen og sjakkmorderen» - 2023
Sjakkreferansene sitter som et skudd i det ferske tegneseriealbumet «Magnus Carlsen og sjakkmorderen». Både historien (Aleksander Kirkwood Brown) og tegningene ( John S. Jamtli) er laget i de beste franske serietradisjoner. (...) Jeg hadde elsket Sjakkmorderen som sjakkfrelst tolvåring, men koste meg også nå.
– Atle Grønn, Aftenposten (Sjakksiden)
– Nora Steenberg, Bok 365, 22.09.2022«Underbyen: Bergtatt» - 2022
«Aleksander Kirkwood Brown og Luis Guaragna har skapt en fortryllende ny serie tuftet på norsk folketro.»
«Bergtatt er en utgivelse som nok vil tiltale alle som elsker Amuletten- og Nordlys-serien, så vel som Odin Helgheims Ragnarok. Med andre ord en klar kandidat til Bokslukerprisen.»
«Hvis de to neste bøkene, som hittil er lovet i serien, holder et like høyt nivå som denne, er det duket for en fabelaktig leseropplevelse for målgruppen.»
«Luis Guaragnas illustrasjoner kler fortellingen svært godt. Det er vanskelig ikke å la seg forføre og bli trukket inn i historien allerede fra første side. Spesielt levende er action-sekvensene, som nærmest springer ut av sidene.»
– Ruth Hege Halstensen, empirix.com, 05.09.2022«Underbyen: Bergtatt» - 2022
treffsikker start på ny trilogi
Underbyen – Bergtatt har en filmatisk karakter, der man trekkes inn i rutene som tryller frem klassiske osloscener, med sine bygårder og kjente landemerker som kirkegårder, skoler og parker.
...
At Kirkwood Brown med bakgrunn i eventyrfortellinger og Guaragna med bakgrunn i metal-aktig estetikk møtes i oslobasert emo-alve-aktig univers kjennes både briljant og riktig.
– Lars Ingebrigtsen, lars.ingebrigtsen.no, 28.08.2022«Underbyen: Bergtatt» - 2022
And it’s… really solid? Structure wise, it does all the things that a story like this is supposed to: It’s very professional. But there’s plenty of originality in the elements the book uses (instead of just copying monsters from Tolkien and Sandman, it uses Norwegian supernatural beings), and it’s surprisingly moving.
Well done.
– Iselin Steinshamn, Serienett.no, 13.08.2022«Underbyen: Bergtatt» - 2022
... det [føles] som jeg har åpnet døren og nå står på terskelen til en ny og spennende verden når jeg leser fortellingen. Jeg gleder meg til å se hvor de har tenkt å gå videre herfra, og til å bli kjent med mer av Oslos «underby».
«Underbyen: Bergtatt» - 2022
«Bergtatt» lover godt, og det skal bli interessant å følge bokserien «Underbyen" videre.
– Kristian Hellesund, Sydvesten
«Underbyen: Bergtatt» - 2022
Aleksander Kirkwood Brown har etablert seg som en av den fantastiske litteraturens fremste foregangsmenn i Norge, med spesiell omtanke for barn og ungdom. (...)
Jeg fikk i alle fall lyst til å lese fortsettelsen.– Øyvind Holen, D2, Dagens Næringsliv
«Edward Rubikons mysterier: Draugens vrede» - 2021
Spennende, fantasifull og morsom tegneseriefortelling.
– Sandefjords Blad
– JANNE KARIN STØYLEN, Dag og Tid, 21.06.2019«Edward Rubikons mysterier. Hekseskogen» - 2021
"Boka er eit litterært heksebrygg: Ein dash Hans og Grete, ein neve Harry Potter, ein god slump med historiske hendingar, smakt til med gamle segner og moderne miljøutfordringar. Den ferdigkokte essensen er handlingsmetta og spanande. Sjangervekslinga mellom teikneserie og illustrert forteljing gjer at historia held godt tak i lesaren sin."
"Hekseskogen er som skapt for seine kveldar i soveposen med lommelykt under teltduken."
«Edward Rubikons mysterier: Kong Grimms hevn» - 2020
"Ny norsk bokserie for barn byr på spenning og humor i jakten på spøkelser og andre skumle skapninger. [...] Historien er effektivt fortalt, med en passe dose sjarm og humor.
Resultatet er en fartsfylt bok som kombinerer rene tekstsider med tegneseriens formspråk. Illustrasjonene til Andreas Iversen fungerer godt og tilfører en sterk visuell dimensjon til denne filmatiske boken."
– Gabriel Michael Vosgraff Moro, VG
– Roy Søbstad, Empirix.no, 12.04.2019«Norges ninjakommandør» - 2019
Like unik som Kommandør Treholt & Ninjatroppenkunne Norges Ninjakommandør vanskelig bli. Manusforfatter Aleksander Kirkwood Brown og tegner John S. Jamtli har likevel gjort en forbilledlig jobb med å fange filmens absurd-autentiske tone i tegneserieform.
«Norges ninjakommandør» - 2019
[Kirkwood Brown og Jamtli] tegner og skriver så metafliret sitter løst hos meg, mye på grunn av en herlig omgang med tegneseriemediets muligheter.
(...) De gjør det i virkningsfulle farger og herlig svulstig mystisisme.
(...) Jamtli pøser på med en fargebruk som billigtrykkene i min serielesende barndom bare kunne drømme om.– Siri Narverud Moen, Dagsavisen
«Norges ninjakommandør» - 2019
En underholdende og kontrafaktisk tegneseriebok.
(...)
Brown og Jamtli treffer genren temmelig godt, og boken er en artig actionfortelling. Selvsagt har den mest å gi dem som nileste «Action Force» og tilsvarende tegneserier, men boken står likevel støtt på egne bein.
Tegningene er ført i en mer realistisk stil enn den vi kjenner fra John Jamtlis «Sabotør». Det fungerer godt med en retropalett som skriker åttitall og en rekke vellykkede actionscener.– Kristian Hellesund, Sydvesten