
Vil du være vennen min?
Av Lucinda Riley og Harry Whittaker
Laster...

Forfatter
Lucinda Riley (1966-2021) ble født i Irland, og etter en tidlig karriere som skuespiller, skrev hun sin første bok 24 år gammel. Bøkene hennes er siden oversatt til mer enn 40 språk, og har solgt 50 millioner eksemplarer på verdensbasis. Hun har vært på bestselgerlistene til både New York Times og Sunday Times. I Norge har hun solgt over 1,9 millioner bøker.
Lucinda Riley fikk raskt en stor leserkrets i Norge. Den første boken på norsk var Orkideens hemmelighet (2011), så fulgte Jenta på klippen (2012), Lavendelhagen (2013), Midnattsrosen (2014), Den italienske jenta (2014), Engletreet (2015), Helenas hemmelighet (2015) og Kjærlighetsbrevet (2017).
Serien De syv søstre har fått stor oppmerksomhet, og serien alene har solgt over 25 millioner eksemplarer på verdensbasis. Den forteller historien om syv adopterte søstre og er løselig basert på mytologien rundt stjernehopen med samme navn.
Aller siste bok i serien, Atlas - Historien om Pa Salt, ble lansert i mai 2023. Den ble ferdigskrevet av Lucinda Rileys sønn, Harry Whittaker.
Se oversikt over serien De syv søstre.
Lucinda Riley døde 11. juni 2021 etter fire års kamp mot kreft.

Forfatter
Harry Whittaker vokste opp på 1990-tallet. De første årene av barndommen bodde han på den landlige irske vestkysten, uten internett og med dårlig TV-signal. Moren hans, forfatteren Lucinda Riley, sørget for underholdning ved å fortelle historier. Inspirert av moren ble også Harry historierforteller – som prisbelønt programleder på BBC radio og som ledende medlem av en av Storbritannias mest kjente improvisasjonsteatergrupper. Han har også blitt forfatter: Sammen med moren skrev han barnebokserien Følgesvenner, og etter morens død fullførte han serien "De syv søstre" med boken Atlas - Historien om Pa Salt.
Harry bor i Yorkshire i England med samboeren Lily og katten Tiggy.
Illustratør
Helt fra hun var barn har Marie Voigt vært levende opptatt av å male, skrive og spille teater, og hun klarte aldri helt å bestemme seg for hva hun skulle bli når hun ble stor. Etter å ha studert medievitenskap og markedsføring i Tyskland og England jobbet Marie med tv, merkevarebygging og grafisk design, til hun til sin store glede oppdaget at hun kunne skrive og illustrere barnebøker og slik få utløp for alt hun brant for – uten at hun trengte å bli ordentlig voksen. Maries bøker er oversatt til 12 språk.
Innleser
Guri Schanke