
Salme ved reisens slutt
Av Erik Fosnes Hansen
Laster...
«En fantastisk bok, det er grundig slått fast av kritikken, denne leser kan bare si det igjen: En fantastisk bok.»
– Per Bang, Dagens Næringsliv
«[…] en av de beste romanene denne anmelder har lest. […] nøler ikke med å plasser Erik Fosnes Hansens glimrende roman blant nyere norsk litteraturs mest betydelige verker.»
– Jon H. Rydne, VG
«Under de fundamentale spørsmål finnes utvidede strukturer, nye brytninger […] Men det er først og sist et virtuost gjennomarbeidet romanprosjekt, en ruvende manifestasjon av skikkelsesdannende fantasi og fortellerevne.»
– Terje Stemland, Aftenposten
«Stoffmengden, og ikke minst stoffligheten i fortellingen, setter den alminnelige, norske romankunsten av i dag i et nesten pinlig relieff. Mot dette overflødighetshornet virker mange, norske, smale, lokale romaner nesten som skolestiler i sammenligning. Her er det slik at den nå nesten gammeldagse lesegleden blir vekket; sorgen over å forlate en livshistorie dulmes snart av gleden over å møte den neste […] en vakker, tragisk og klok bok, skrevet i et språk som bærer, bølger og toner.»
– Janneken Øverland, Dagbladet
«En virtuos roman om Titanics undergang.»
– Time Magazine
«Han har tilegnet seg en forbløffende menneskekunnskap. Hans stykker, som ligner parabler over kjærlighet og lidenskap, drift og død, er skapt med finspunnet psykologi.»
– Der Spiegel