
Kampklar
Av Div. forfattere
Laster...

Forfatter
Alf Kjetil Walgermo (f. 1977) har gitt ut to barnebøker og to ungdomsromanar. Han opplevde stor suksess med ungdomsromanen Mitt bankande hjarte (2011), som fekk svært gode kritikkar, og som til no er seld til sju land. Til dagleg jobbar Walgermo som kulturredaktør i Vårt Land.

Forfatter
Thomas Enger (f.1973) er utdannet journalist og jobbet i en årrekke i Nettavisen. I 2010 brakdebuterte Thomas Enger med Skinndød, den første, frittstående boken i serien om krimjournalist Henning Juul. Bøkene har vunnet stor internasjonal anerkjennelse og er oversatt til 35 språk. Thomas Enger har også skrevet flere bestselgende krimbøker med forfattere som Jørn Lier Horst og Johana Gustawsson, og han står bak fire ungdomsromaner, to av dem har vunnet den ettertraktede Uprisen. I 2023 startet Thomas Enger sin egen krimfestival på Jessheim. Ved siden av forfatterskapet skriver og spiller han musikk. Enger bor på Grünerløkka i Oslo.
Ugress, den sjette krimromanen om Henning Juul, utgis for første gang sommeren 2026.

Forfatter
Levi Henriksen (f. 1964) er forfatter, tekstforfatter, låtskriver og musiker fra Kongsvinger. Han har skrevet en rekke kritikerroste bøker i flere sjangere, for både voksne, barn og ungdom. Mange av bøkene hans er moderne bygdelivsskildringer, som kombinerer humor, maskulinitet og følsomhet. Novellesamlingen Bare mjuke pakker under treet (Gyldendal 2005) ble filmatisert i Bent Hamers film Hjem til jul (2010), der Henriksen selv spiller rollen som vekter. Blant barne- og ungdomsbøkene må Engelen i Djevelgapet (Cappelen Damm 2012) nevnes spesielt. Boken fikk strålende mottagelse, og ble blant annet betegnet som "Årets beste ungsomkrim" og "Action i toppklasse barn" med flere femmere og seksere på terningen. Levi Henriksen har en stor og trofast leserskare. Han har mottatt flere priser og utmerkelser, blant annet Bokhandlerprisen for Snø vil falle over snø som har falt (Gyldendal 2004).

Forfatter
Mariangela Di Fiore (f. 1981) er en prisbelønt forfatter som har utgitt en rekke bøker for barn, ungdom og voksne. Hun har universitetsutdannelse i litteraturvitenskap, musikk og screenwriting. Hun debuterte i novellesamlingen «Pust ut-pust inn» i 1999 og utga sin første roman i 2005. Mest kjent er hun for den personlige dokumentarboka Camorraland (2010), om den napolitanske mafiaorganisasjonen Camorra. Hun har også medvirket i flere novelleantologier og lærebøker, og har skrevet for flere magasiner. Bøkene hennes er oversatt til flere språk. Hun er halvt norsk og halvt italiensk og bor på Nesodden.

Forfatter
Arne Svingen (f. 1967) har skrevet en rekke bøker for barn, ungdom og voksne. Han debuterte i 1999 med den kritikerroste romanen Handlingens mann og den første barneboka om Hubert, Flekken. Siden har det blitt en hel serie Hubert-bøker, som er oversatt til tysk, dansk, svensk og italiensk. Svingen er også forfatteren av Bendik og monsteret-serien, og ungdomsbøker som Frosten kom tidlig, den gjennomillustrerte romanen Dager jeg har glemt og Brageprisvinneren Svart elfenben. Sammen med Helene Uri har han skrevet Sommeren vi kledde oss nakne. Bildeboken Når kaniner blir redde (2019) som han ga ut sammen med den danske illustratøren Kamila Slocinska, handler om det å være barn i krig.
Som spenningsforfatter har han skrevet barneromanene Tause skrik, Gutten som gikk opp i røyk og Dødsmyra, og er en av forfatterne av grøsserserien Marg & bein. For voksne har han skrevet romanene Stereo, Pøbelkomiteen, en reiseskildring fra Iran, romanen King size (2008), og Mannen som gikk gjennom lydmuren (2015).
Arne Svingen reiser mye rundt på skoler og biblioteker med et mål om å få barn og unge til å lese mer skjønnlitteratur. Han har i tillegg skrevet flere hørespill for NRK og sangtekster for Jonas Fjeld.

Forfatter
Brynjulf Jung Tjønn (f. 1980) er en kritikerrost og allsidig forfatter, som skriver for både barn, ungdom og voksne. Han er oppvokst i Feios i Sogn og Fjordane, men har bodd mesteparten av sitt voksne liv i Oslo. I 2002 debuterte han med romanen Eg kom for å elske. Han har senere utgitt flere romaner og diktsamlinger for voksne. Blant romanene kan nevnes de kritikerrosteKinamann(2011),Alt det lyse og alt det mørke(2017) – ogKvar dag skal vi vere så modige(2021), som ble belønnet med P2-lytternes gjeve romanpris.
I 2022 kom diktsamlingen Kvit, norsk mann, som traff både kritikerne og et bredt publikum, og raskt ble trykket i flere opplag. VGs begeistrede anmelder, Trine Saugstad Hatlen, beskrev blant annet Kvit, norsk mann slik «... en knyttneve av en bok (...) noe av det sterkeste jeg har lest» – og ga den terningkast 6! Boken ble tildelt Ungdommens kritikerpris, Kritikerprisen for beste voksenbok og Nynorsk litteraturpris. I juryens begrunnelse kan man blant annet lese: «Det er ensamling vonde og kloke – men tidvis også morsomme – dikt om norsk oppvekst og norsk rasisme. Gripende, rystende og viktig ...»
Brynjulf Jung Tjønn debuterte som barnebokforfatter i 2009 med den kritikerroste I morgen skal vi sitte i solen. Og i 2013 kom ungdomsromanenSå vakker du er, en bok som både ble nominert til Kulturdepartementets litteraturpris, og tildelt Brageprisen, med følgende beskrivelse fra juryen «... rytmisk, billedsterk og poetisk (...) en bevegende og håpefull fortelling ...» Bildeboken fra 2016, Den finaste historia, illustrert av Øyvind Torseter, ble av Dagbladets anmelder Marie L. Kleve beskrevet slik: «En klassisk allalderbok (...) Tjønn og Torseters eventyrverden er et fascinerende og bevegende univers.»
Brynjulf Jung Tjønns forfatterskap speiler hans bakgrunn som adoptivbarn fra et asiatisk land, følelsen av utenforskap og jakten på identitet og tilhørighet. Han skriver ofte mørkt – om barn som opplever omsorgssvikt, men som også finner overlevelsesstrategier og møter voksne som plutselig bryr seg. I tillegg til å være en engasjert og produktiv forfatter og travel familiemann, har Brynjulf Jung Tjønn jobbet som kulturjournalist, litteraturkritiker og som forlagsredaktør i Samlaget og leder av Den norske Forfatterforening.

Forfatter
Lars Mæhle (f. 1971) har skrevet en rekke bøker for barn, både skjønnlitteratur og sakprosa, og er veldig glad i sjokoladepudding. Han debuterte i 2002 med Keeperen til Tunisia, og har senere utgitt nærmere 30 bøker, blant annet fotballserien om Knoterud FK. For fantasyromanen Landet under isen (2009) mottok han Kulturdepartementets litteraturpris og UPrisen. Boken ble også nominert til Brageprisen. Keeper’n til Liverpool, som kom ut i 2010, ble en stor suksess og er også filmatisert. Hans foreløpig siste utgivelse er en ny serie for barn mellom 8-12 år, der Krimteam Siri & Max er de store heltene. Den første boken i serien har fått tittelen Tåkefyrstens hevn.

Forfatter
Ragnfrid Trohaug (1975) er fødd i Bodø, men flytta seinare til Bergen. Ho har studert litteraturvitskap og gått på Forfattarstudiet i Bø. Ragnfrid har gitt ut fleire bøker for unge lesarar og er blitt omsett til tysk, fransk og nederlandsk.

Forfatter
Endre Lund Eriksen er forfatter av en lang rekke kjente og prisbelønte bøker for barn og unge, blant annet bøkene om Pitbull-Terje, Dunderly og Alvin Pang. Han har også skrevet «Den sommeren pappa ble homo» og «Verdens beste pappa». Endre jobber også med film, og har skrevet manus til flere filmer, flere av dem basert på egne bøker. Han er også regissør i NRK Super for barne-tv-serien «Planetpatruljen».

Forfatter
Arild Stavrum (f. 1972) har spilt fotball for bl.a. Molde, Brann, Aberdeen og Besiktas, og vært hovedtrener for Molde. I 2008 debuterte han som forfatter med romanen 31 år på gress.
Høsten 2013 kom hans første barnebok, Maradonas magi, som er første bok i fotballserien om Mikke Milnbergan, en helt grei spiller på Clausenengens G12-lag. Det hanlder om fotball, men også om vennskap, litt forelskelse og noen skikkelig magiske og uforståelige hendelser. De andre titlene i serien er Maradonas mål (2014), Maradonas moral (2015) og Zidanes dans (2020).

Forfatter
Eivind Hofstad Evjemo (f. 1983) kommer fra Levanger, men bor i Oslo.
For debutromanen Vekk meg hvis jeg sovner (2009) mottok han Tarjei Vesaas' debutantpris. For sin andre roman, Det siste du skal se er et ansikt av kjærlighet (2012), mottok han blant annet Ungdommens kritikerpris. I 2014 kom Velkommen til oss, som var en av de første romanene som tematiserte og bearbeidet avtrykket etter terrorkatastrofen 22. juli skjønnlitterært. Romanen ble nominert til den prestisjefylte Prix Femina i Frankrike (utgitt på Éditions Grasset). I 2016 kom Evjemos første diktsamling, Kvelningsminner, som mottok svært gode kritikker. I 2022 kom landbruksromanen Den nye årstiden – også den en kritikerfavoritt.
Eivind Hofstad Evjemo ble i 2015 kåret til en av de ti beste norske forfattere under 35 år i en kåring i samarbeid med avisen Morgenbladet og Norsk Litteraturfestival. Han har vært redaktør for boken Det felles eide – forfattere om kunst i offentlig rom (2018) og Rikdommens språk – nye tekster om oljefondet (2022) og mangeårig redaktør for debutantantologien Signaler.