
Kampfikseren
Av Michael Stilson
Laster...
– Jan Ø. Helgesen, Nettavisen, 23.02.2021"Med boka «Kampfikseren» gir Michael Stilson, som selv har vært fotballproff et leseverdig bidrag. Ikke noe dårlig bidrag heller. Dette er velskrevet, spennende og sannsynligvis ganske realistisk - en skildring av fotballen mørke side."
"Michael Stilson har blant annet jobbet med NRK-serien Heimebane. Dramaturgisk bygger han handlingen opp mot den store kampdagen. Og de gangene han beskriver selve spillet er det ikke tvil om at han vet hva han skriver om. Jeg har lest mange kampreferater i mitt liv, men Stilson får spillet til å leve så trykksverten spruter."
"Kampfikseren kan leses av ungdom fra tretten års alder og oppover. De må ikke være fotballnerder heller. Boka er full av sterke følelser, dilemmaer, kompliserte valg, litt vold og en god porsjon kjærlighet. Personbeskrivelsene er gjort med bred penn og tydelige tegninger."
– Anne Cathrine Straume, NRK, 19.02.2021"Michael Stilson, selv eks-fotballspiller og lærer, drar med seg leserne fra side til side, kapittel for kapittel. Nærmest hvert kapittel har en punchline som gjør at vi må lese videre. Som i den første boken, lar Stilson spenningen bygge seg opp, dag for dag, mot en avgjørende fotballkamp. Vil Fredrik lykkes? Vil masken falle?"
"Herlige kampskildringer"
"Trilogien er skrevet frem først i et lokalt, så i et internasjonalt fotballmiljø. Mye av spenningen ligger i beskrivelsene av treningen, slitet, den interne konkurransen – eller i samspillet i kampene og gledesfølelsen når man lykkes. Disse skildringene har ekstra intensitet, her er Stilson virkelig på hjemmebane."
"Kampfikseren» er en forrykende avslutning på en spennende trilogi. Jeg aner vel at forfatteren Michael Stilson har mer på lager."
– Ørjan Greiff Johnsen, Adresseavisen, 18.02.2021"Nok en førsteklasses ungdomsroman fra en forfatter som med dette har levert hat trick"
"Det er god lesning, og det er gripende lesning. Og det er en presis og rystende beskrivelse av det som kan være virkeligheten i internasjonal fotball. Money talks, bullshit walks."
"Dette er ikke bare en roman om fotball. Det er også en fortelling om et ungt menneske med et stort talent, men som har betydelige utfordringer, og hvordan han forsøker å hanskes med disse."
"Stilson skriver som vanlig svært godt, og maner fram nyanserte portretter av Fredrik og faren. Kampskildringene er også levende og godt fortalt."