
Familien von Humbug: Dødskompasset
Av Karen Kilane og Hans Jørgen Sandnes
Laster...

Forfatter
Karen Margrete Kilane (f.1980) er utdannet journalist og pedagog, og har jobbet mye med undervisningsmateriell og formidling til barn. Når hun ikke arbeider som redaktør for Strømmestiftelsens magasin, skriver hun gøyale barnebøker. Kilane står bak den kritikerroste serien om familien von Humbug, livlig og humoristisk illustrert av Hans Jørgen Sandnes.

Illustratør
Hans Jørgen Sandnes (f. 1979) er en norsk illustratør, animatør og serieskaper. Han har skrevet og illustrert en rekke barnebøker, både sine egne og andres. Han står blant annet bak illustrasjonene i de mange bøkene i seriene Detektivbyrå nr. 2 og Krypto, den humoristiske streken i Karen Kilanes bøker om familien von Humbug, og ikke minst den lekne og fantasifulle utformingen av Kaveh Rashidis sakprosabok for de minste, Din fantastiske kropp. Sandnes har også nyillustrert Anne Cath. Vestlys barnebøker og hatt flere samarbeidsprosjekter med forfatteren Maja Lunde. I 2020 ble han tildelt Kulturdepartementets debutantpris for barne- og ungdomslitteratur for første bok i Krypto-serien.
Sandnes er kreativ leder i Sandnes Media og en allsidig kunstner. I tillegg til barnebokprosjektene har han laget ni animasjonsfilmer for NRK basert på Alf Prøysens barneviser. Han regisserte også tegneserien Geiteskillingen som kunne telle til ti, også den basert på en fortelling av Prøysen.