
Etikk og bærekraft for økonomer
Av John Arngrim Hunnes, Are Severin Ingulfsvann og Steen Koekebakker
Laster...
Forfatter
Steen Koekebakker er professor i finans på Handelshøyskolen ved Universitetet i Agder. Han er siviløkonom fra Universitetet i Agder, og har Høyere avdelings studium i bedriftsøkonomi og doktorgrad (Dr. Oecon) fra Norges Handelshøyskole.
Forfatter
Are Severin Ingulfsvann er førsteamanuensis i økologisk økonomi og etikk ved Handelshøgskolen ved Nord universitet.

Forfatter
John Arngrim Hunnes (f. 1972) er professor ved Handelshøyskolen ved Universitetet i Agder og har doktorgrad i samfunnsøkonomi fra Norges Handelshøyskole (NHH).
Hans forskning kombinerer samfunnsøkonomi, historie og etikk. Et sentralt tema i hans arbeid er økonomisk og finansiell krisehistorie, hvor han undersøker hvilke faktorer som utløser og former økonomiske kriser over tid. Han er også opptatt av forholdet mellom økonomi og etikk, blant annet hvordan dette kommer til uttrykk i økonomiutdanningene. I senere år har han i økende grad arbeidet med problemstillinger knyttet til bærekraft, særlig hvordan økonomiske beslutningstakere og virksomheter forholder seg til klima- og miljøutfordringer.
Hunnes har publisert en rekke vitenskapelige artikler i både nasjonale og internasjonale tidsskrifter, blant annet i Journal of Business Ethics, Financial History Review og Quarterly Review of Economics and Finance.
Han har lang undervisningserfaring fra emner som etikk og bærekraft, økonomisk historie og makroøkonomi. Som anerkjennelse for sin undervisningsinnsats mottok Hunnes UiAs Utdanningspris i 2018 for sitt arbeid med etikk i økonomiutdanningen. I 2021 ble han tildelt status som merittert underviser.