
Dragejakten
Av Bjørn Ousland
Laster...
"Hva skjer hvis barn får alt de vil ha? Bjørn Ousland har laget et moderne eventyr om en prinsesse som absolutt vil ha en drage. Det er morsomt for både barn og voksne å se hva som skjer da. For prinsessen er helt ufordragelig. Slutten er både litt skremmende og morsom. Dragene er stilig tegnet, og fascinerte min fireåring."
– Ann Kristin Ødegård, Bergensavisen
– Gerd Elin Stava Sandve, Dagsavisen"Moralen er med andre ord klar og foreldrevennlig i Bjørn Ouslands «Dragejakten». Bortskjemte sutreunger er det ingen som liker. Ikke engang foreldrene. Særlig ikke de. Men boka er likevel ingen kjedelig voksenmoralistisk snusfornuftighet som kun de over tretti har glede av. Til det er fortellingen for morsom, tegningene for spreke, glimtet i øyet for tydelig. Ouslands svært karakteristiske illustrasjoner – lekkert fargerike og på samme tid detaljerte og sterkt forenklede – poengterer at dette foregår i et eventyrunivers som er like tidløst som det er moderne [...] Teksten er stramt korthogd, tegningene forteller mest. Ferske lesere klarer fint å stave seg gjennom boka på egen hånd, mens replikkene byr på rike muligheter til dramatisering med ulike stemmer. Slutten kommer brått, men er desto mer virkningsfull. Dessuten i tråd med eventyrsk tradisjon – man tværer ikke ut sine poenger. Bjørn Ousland gjør sin egen elegante variasjon over kulturarvegodset, med en morsom vri på et slitesterkt poeng: Det er bra å være blid. Og takknemlig."
"Dette er en bok som holder de små håpefulles øyne kulerunde fra start til slutt. Litt befriende for voksne også å ikke alltid måtte lese så pedagogisk riktige bøker. Nå skal det være sagt at det nærmest har gått inflasjon i å skrive rare og krampaktig gærne barnebøker, men denne boka går ikke i den fella. [...] Gode illustrasjoner, humor og store bokstaver gjør dette til en godbok for flere alderstrinn."
– Kine Søreng Hernes, Gudbrandsdølen Dagningen