Sigbjørn Skåden er tildelt arbeidsstipend til nordnorsk skjønnlitterær forfatter 2021
Sigbjørn Skåden er tildelt et arbeidsstipend på kr. 100 000,- fra de nordnorsk fylkeskommuner. Nordnorsk litteraturstrategi forvaltes av fylkesbibliotekene i Nordland og Troms og Finnmark.

Sigbjørn Skåden er en samisk forfatter. Skåden har både samisk og norsk som skrivespråk og debuterte i 2004 med det episke langdiktet Skuovvadeddjiid gonagas. For denne boka ble han nominert til Nordisk Råds litteraturpris.
Juryens begrunnelse
Juryen, bestående av Anne Oterholm, faglig leder forfatterstudiet ved UiT Norges arktiske universitet, Cecilie Løveid fra Forfattersentrum og Birgit Larsen, fylkesbiblioteksjef Troms og Finnmark fylkeskommune - har lagt vekt på i sin begrunnelse for tildelingen: Skåden skriver på samisk. Arbeidstittelen på det påbegynte verket er Láŋtdievvá eller Planterhaug på norsk, der Skåden selv kommer fra. Juryen sier etter å ha lest utdrag at en fra det ene øyeblikket til det andre forflytter seg fra en kriminalrom, til en politisk ukorrekt satire, eller leser en egentlig en allegori, spør de. Romanen virker å romme flere sjangere har skapt stor nysgjerrighet hos juryen. De undres over hva slags univers dette utspiller seg i? Er det realisme eller er det snarere tvert imot?
Juryen uttrykker at de ikke er i tvil om at dette blir en roman utenom det vanlige. En roman som også lar handling og problemstillinger rundt samisk identitet utspille seg i et helt konkret landskap.
Arbeidsstipend til nordnorske forfattere
De nordnorske fylkeskommunene har oppretta et årlig arbeidsstipend på 100 000 kroner, som skal gi nordnorske forfattere økonomisk støtte til å skrive skjønnlitteratur, les mer om stipendet her.