Michael Stilson er tildelt Drammenungdommens litteraturpris 2026
For ungdomsromanen Dickpicks og andre katastrofer.

Drammenungdommens litteraturpris er en lokal litteraturpris der ungdom i Drammen kårer sin favorittbok blant nominerte titler. Formålet med prisen er å engasjere unge lesere og fremme litteratur for ungdom.
35 ungdomsskoleklasser fra 8., 9. og 10. trinn i Drammen har kåret Michael Stilsons Dickpicks og andre katastrofer til årets beste ungdomsroman 2026.
Prisbelønnet forfatter
Michael Stilson er tidligere profesjonell fotballspiller og utdannet lærer. Han debuterte som forfatter i 2018 med Bare spille ball. For den vant Stilson Uprisen 2019 og Trollkrittet 2018. For bok to, Alene gjennom, ble han nominert til Uprisen 2020, og bok tre, Kampfikseren nominert til NTNUs Litteraturpris.
Drammenungdommens litteraturpris
Drammen kommune har en prosjekt som heter «Skolebibliotek og lesestimulering» - dette er nå i gang for fjerde året med midler fra UDIR. I dette prosjektet ønsker de å benytte fokuset på skolebibliotek og lesing, til en kåring av den beste ungdomsboka i Drammen.
Bakgrunnen for kåringen er å skape blest rundt ny norsk barne- og ungdomslitteratur og å engasjere barn og ungdom, skoler og foreldre i lesing. Drammen kommune håper også det vil gi økt fokus på skolebibliotek og høytlesing, samt gjøre Drammen til en arena for nyere norsk barne- og ungdomslitteratur under Drammen litteraturfestival.