Karakterene i Kokosbananas universet
Kokosbananas
Kokosbananas er 6 år gammel og går i første klasse på Nøttvik skole. Selv om Kokosbananas er halvt kokosnøtt og halv banan på utsiden, så er han som alle andre barn. Han liker å leke, spise godteri, se på tv, lese tegneserier, være med venner og familie. Når han møter på problemer, så reagerer han sterkt, men han kommer alltid opp med en løsning.
I sitt helt eget oppfinnerskur i hagen har han alt han trenger for å skape fantastiske oppfinnelser. Dessverre er ikke alltid den letteste løsningen den beste, noe Kokosbananas oppdager, da han tar oppfinnelsene ut av oppfinnerskuret.
Kokosbananas er ekstra følsom om han eller andre rundt ham blir behandlet urettferdig. Dette prøver han også å løse med sine utrolige oppfinnelser. Han er snill og omtenksom, men det er ikke alltid han vet hvordan han skal takle egne og andres følelser. På norsk så brukes uttrykket kokosbananas om det å være sprø og gjerne entusiastisk. Karakteren Kokosbananas er begge deler.
Pappa Kokos
En kokosnøtt som prøver å være en god far, men det er ikke alltid like lett. Vanligvis varm og forståelsesfull, men han kan også gjøre feil i sine forsøk på å oppdra Kokosbananas. Det er ikke alltid at reglene hans gir mening, i hvert fall ikke for Kokosbananas. En pappa som mange fedre nok kan kjenne seg igjen i.
Mamma Banana
En moderne mamma som har en karriere innenfor byggebransjen og er glad i å fikse ting. Du finner henne ofte i garasjen mekkende på bilen. Hun er god på å sikre seg egentid, men er også en kjærlig og klok mamma for Kokosbananas. Mamma Banana kan fremstå som streng, men i motsetning til Pappa Kokos som kan være litt unnvikende, så er hun tydelig og får ting gjort. Rasjonell og saklig med regler som Kokosbananas kan mislike, men som han forstår - om ikke med en gang.
Baby Koko
Baby Koko er lillesøsteren til Kokosbananas. En vilter og rampete 2-åring som gjerne både vil leke og plage Kokosbananas. Hun kan være en irriterende lillesøster, men hun er også god å ha, når hun sier ting rett ut, på sitt enkle vis.
Pea
Pea er bestevennen og klassekameraten til Kokosbananas. En snusfornuftig og forsiktig peanøttjente, som liker orden og forutsigbarhet. Hun kan være litt «flink pike» i noen sammenhenger og god på ting Kokosbananas ikke er like god i, som for eksempel sport og friluftsliv. På mange måter motsetningen til den mer viltre og sprøe Kokosbananas. Hun er som regel stor fan av oppfinnelsene og de sprø påfunnene til Kokosbananas, men noen ganger blir det rett og slett litt for mye for henne.
Dyrehjelpere
Kokosbananas møter ofte på dyr som hjelper og inspirerer ham på ulikt vis. Som det illsinte lemmenet Larry som lærer Kokosbananas om sinnemestring og er inspirasjonen til oppfinnelsen brøleboksen. Eller fluen som gir Kokosbananas ideen til en saktehjelm, som får alt til å sakte rundt Kokosbananas. Dyrene opptrer gjerne i en enkelt episode, men kan også komme igjen i nye episoder. Andre dyr Kokosbananas møter på er Torsken Tormod, den lettskremte Laila Lama og Harry Hjort, en hardkokt noir-detektiv i skogen.