Alle orkaners mor (Innbundet)
Forfatter:
Forfatter: | Gert Nygårdshaug |
Innbinding: | Innbundet |
Utgivelsesår: | 2004 |
Antall sider: | 256 |
Forlag: | Cappelen Damm |
Språk: | Bokmål |
ISBN/EAN: | 9788202240721 |
Forfatter: | Gert Nygårdshaug |
Innbinding: | Innbundet |
Utgivelsesår: | 2004 |
Antall sider: | 256 |
Forlag: | Cappelen Damm |
Språk: | Bokmål |
ISBN/EAN: | 9788202240721 |
Alle orkaners mor er Gert Nygårdshaugs niende bok om gastronomen og hobbydetektiven Fredric Drum - Drum som kom på tredjeplass i kåringen av tidenes norske krimhelt. Med sin unike evne til å koble vitenskap og dramatikk med suggererende tempo og stil har Nygårdshaug virkelig skapt en kriminalserie av usedvanlig høy klasse.
Fredric Drum tar velfortjent fri fra restauranten sin og drar på ferie til Mexico. Ikke uventet blir ferien forstyrret av at hans onkel, KRIPOS-etterforskeren Skarphedin Olsen, ringer og forteller Drum at en av hans arkeologvenner er forsvunnet i Mexico. Skarphedin kobler Drum til de lokale politistyrkene, og mens Drum leter etter den bortkomne vennen trekkes han inn i jakten på en lokal massemorder, i politisk valgkamp samt i utforskning av Maya-kulturens gamle skrifter.
Boken er skrevet i en forrykende og umiskjennelig Nygårdshaug-stil hvor språket sprudler og spenningen pirrer.
Finnes også som lydbok
Les utdrag fra boken [pdf]
Anmeldelser:"En sjelden gang virker «fabelaktig» som et for spakt uttrykk. Denne krimboken er nemlig rett og slett fantastisk."
Ole Jacob Hoel, Adresseavisen
Les hele anmeldelsen
"Ingen skriver krim som Gert Nygårdshaug."
"Han fyller bøkene sine med kunnskap - noe faktisk, noe fantastisk - og bygger til slutt opp en spennende intrige rundt sin viten"
"Dette er uvurderlig lesning. Og de som synes krimbøker kan være sterotype og litt kjedelige er garantert en frisk og fargerik opplevelse her. En fiesta, ganske enkelt."
Kurt Hanssen, Dagbladet
Les hele anmeldelsen
”Dette er Nygårdshaug på hans aller best, en mer sugende start på en roman har han kanskje aldri skrevet. Fra dette voldsomme utgangspunktet bygger han opp handlingen med en mesterlig sans for så vel rytmikk som dynamikk. Det er en roman som favner vidt – fra mayatradisjoner til norrøn mytologi.”
Geir Vestad,Hamar Arbeiderblad
Les hele anmeldelsen
"Fredric Drum holder koken"....
"Gourmethelten Fredric Drum er på eventyr i Mexico i den niende boken i serien. Og alle ingredienser er på plass."
Ingrid Brekke, Aftenposten
Les hele anmeldelsen
"Krim på høyt nivå"
"Sjelden får du en så feiende start på en krimroman"
Olav Melbye, Drammens tidende
"For Alle orkaners mor treffer som den skal og sitter som et skudd. Og ikke hvor som helst. Midt i blinken."
Tone Mjåvatn, Vårt land
"Som leser blir du fanget inn i en særegen og sitrende stemning; en fortryllelse som varer hele romanen ut. Jo, Fredric Drum fortsetter for full styrke!"
Geir Løvli, Fredrikstad Blad
Les hele anmeldelsen
Terningkast 5
"I sine niene krimbok om Fredric Drum overgår han det meste."..."Dette er driv og humor og originalitet - ispedd en flom av ny kunnskap. Det skaper litt av en mikstur."
Kjell Eriksson, Sarpsborg Arbeiderblad
Les hele anmeldelsen
"Forrykende Fredric Drum".."glittrende spenningslitteratur.."
"Fredric Drum tilhører..kremen av norske krimhelter gjennom tidene. For ikke å si toppårgangen."
Sigurd Ohrem, Sandefjords Blad
Les hele anmeldelsen
Alle orkaners mor | |||
Bokmål | Nedlastbar lydbok | 2008 | |
Alle orkaners mor | |||
Bokmål | Ebok | 2011 | |
Alle orkaners mor | |||
Bokmål | Heftet | 2018 | |
Alle orkaners mor | |||
Bokmål | Nedlastbar lydbok | 2020 |
"Fredric Drum er de mest originale, intelligente, underholdende og kreative kriminalromanene som skrives i Norge i dag. Alle orkaners mor er niende og, sies det fra informert hold, neste siste Drum-bok, men vår helt er i strålende form hele veien."
Kurt Hanssen, Dagbladet"En sjelden gang virker fabelaktig som et for spakt uttrykk. Denne krimboken er nemlig rett og slett fantastisk."
Ole Jacob Hoel, Adresseavisen"Det er mange tråder i "Alle orkaners mor", men Nygårdshaug håndterer dem elegant. Bare én blir på kryptisk vis hengende i luften mot slutten. Men det kan tilgis etter et spennende og underholdende opphold i mayakulturens hjemland."
Ingrid Brekke, Aftenposten"Det åpner med en forrykende orkanskildring, samtidig som en ukjent trenger seg fram gjennom jungelen til den glemte mayabyen. Dette er Nygårdshaug på hans aller beste; en mer sugende start på en roman har han kanskje aldri skrevet. Fra dette voldsomme utgangspunktet bygger han opp handlingen med en mesterlig sans for så vel rytmikk som dynamikk"
Geir Vestad, Hamar Arbeiderblad"Fra første side i Alle orkaners mor går Gert Nygårdshaug på med full styrke og spenning så det holder til siste gåte er løst og siste ord lest. Her er det ikke bare Yukatánhalvøya som blir tatt med storm, det blir vi også."
Tone Mjåvatn, Vårt Land"Nygårdshaugs beskrivelse av hvordan orkanen bygger seg opp ute i havet mens den vakthavende meteorolog på kyststasjonen Punta Allen med stigende puls bokfører de oppsiktsvekkende data, er rett og slett stor skjønnlitteratur – uansett genre. Fortellingen i sin helhet holder hva anslaget lover."
"Her nyter vi delikatesser, tallrike karafler med vin og adskillige leksjoner om urgammel skriftkultur, en herlig blanding av kunnskap, fantasi og yr skriveglede. Dette kan kalles gladlynt krim med innslag verdig Indiana Jones. Koselig lesning, med andre ord."
Finn Stenstad, Tønsbergs Blad