Stormland er fortellingen om den ensomme opprøren; den sinte bloggeren Böddi som bor i Krókur, en liten by nord på Island. Han kritiserer alt fra den lokale fylliken til statsministeren. Det tar ikke lang tid før han blir en fredløs i hjembyen.
Stormland ble nominert til Nordisk råds litteraturpris 2007 og til Islands litteraturpris i 2005.
Stormland er fortellingen om den ensomme opprøren; den sinte bloggeren Böddi som bor i Krókur, en liten by nord på Island. Han kritiserer alt fra den lokale fylliken til statsministeren. Det tar ikke lang tid før han blir en fredløs i hjembyen.
Stormland ble nominert til Nordisk råds litteraturpris 2007 og til Islands litteraturpris i 2005.
Om forfatterenProduktinformasjon
Innbinding: Innbundet
Utgivelsesår: 2008
Forlag: Damm
Språk: Bokmål
ISBN/EAN: 9788204138934
Antall sider: 574
Originaltittel: Rókland
Oversatt av: Tone Myklebost
Kategori: Oversatt skjønnlitteratur for voksne, Romaner, Oversatt skjønnlitteratur for voksne, Romaner
Anmeldelser
Fri frakt på bestillinger over 299,-
"To år etter hans forrige roman på norsk, den eksplosivt originale «Islands forfatter», kommer «Stormland» - et svingende sverdslag mot alt og alle på dagens Island (...) Gjennom denne blandingen av ættesaga og gonzolitteratur, har Helgason fått fram enda et stykke ekte, tragikomisk litteratur. Utmerket oversatt av Tone Myklebost."
VG
"Et rasende velartikulert og blendende godt skrevet epos om den moderne tid på Island."
Dagsavisen
"Stormland er en rystende, sterk skildring av et samfunn, i drift på et stormfullt hav, og langt ute av kurs."
Gudbrandsdølen Dagningen
"Romanen har et driv; og mye humor, mer eller mindre svart. Helgasons språk er elegant."
Hallgrímur Helgason, født i Reykjavik i 1959, startet karrieren som maler, og har holdt mer enn 30 utstillinger internasjonalt. Han utga sin første roman i 1990, og har siden utgitt syv ytterligere romaner. Hans mest kjente er 101 Reykjavik, den har også blitt filmatisert. Romanen Islands forfatter ble tildelt Icelandic Prize for Literature in 2001. I 1999 ble 101 Reykjavik nominert til Nordisk råds litteraturpris. Stormland ble nominert til denne prisen i 2007. Hans siste bok Konan við 1000° ble utgitt i 2011 i Tyskland og Island, og i flere andre land i 2012. Hallgrímur Helgason bor i Reykjavik.