Rachel tar det samme toget hver dag. Fra toget ser hun det samme paret spise frokost på verandaen sin. Hun kaller dem Jason og Jess, og de virker så glade. En dag ser hun en annen person i hagen. Kort tid etter er Jess på nyhetene. Hun har forsvunnet.
Rachel trekkes mot etterforskningen og prøver å bidra. I stedet blir hun selv mistenkt. Kastet ut i en verden full av svik, hemmeligheter og bedrageri, må hun konfrontere fortiden sin.
Tre kvinner, tre menn, knyttet sammen gjennom ekteskap eller utroskap. Hver av dem kan klandres for noe. Men bare en av dem er en morder i denne psykologiske thrilleren om sårbarhet og besettelse. Piken på toget er en illevarslende og sammenfiltret historie om jakten etter sannheten.
Paula Hawkins er født i Zimbabwe og flyttet til London 1989. Hun debuterte med Piken på toget i 2015, og boken ble en øyeblikkelig bestselger i alle land den ble utgitt. Den er solgt i 18 millioner eksemplarer verden over, og har ligget på alle internasjonale bestselgerlister i månedsvis. I Norge har pocketutgaven ligget på bestselgerlisten i ni måneder i strekk. Boken er filmatisert med Emily Blunt i hovedrollen. I 2017 kom Ut i vannet, en ny og intens leseopplevelse fra Hawkins.