Lukas er hardt skadet etter å ha flyktet fra politiet. Skrekkslagen ber Marie Kristian om å skaffe hjelp, men kommer den tidsnok?
I Drøbak Strandhotell er det derimot en gledens dag. Hotellet er endelig klart til å tas i bruk igjen etter gjenoppbyggingen, og snart skal hele familien Strand samles til festmiddag.
Viktoria så utover det dekkete bordet i restauranten. Det så nydelig ut. Den hvite damaskduken var strøket. Glassene som var satt på bordet, funklet, og de hadde dekket på med det vakreste serviset. Kandelaberne var pusset, og alle lysene var tent. Det var duket for den store familiemiddagen. Det var den første middagen på årevis der hele familien var samlet. Hun kjente at hun gledet seg.
Jeanette Semb (f. 1972), bor i Drøbak med mann og tre barn. Hun har jobbet i kryssordavdelingen i Allers, hvor hun også har hatt ansvaret for leserhistorier og fictionstoff. I tillegg til romanserien Solgård har hun også skrevet noveller og romaner for ukepressen. Skjærgårdsliv er hennes andre romanserie.