Det mest avanserte amerikanske romskipet som noensinne er laget, Nighthawk, forsvinner sporløst over Atlanteren. Kurt Austin og Joe Zavala fra NUMA-gruppen dras inn i et dødelig kappløp for å finne maskinen. Både Russland og Kina vil ha kloa i den avanserte teknologien, men USA er bekymret for noe annet ... De vet at skipet frakter en eksplosiv hemmelighet som må oppbevares på en bestemt temperatur. Så lenge temperaturen er stabil på null grader, er man trygg. Hvis ikke, vil Nighthawk kunne ødelegge hele jordkloden.
Den vanvittige jakten går fra Galapagosøyene i Stillehavet til den Sør-Amerikanske jungelen til et mytisk tjern ved Machu Picchu. Denne gangen må Numa-teamet risikere absolutt alt for å unngå katastrofe.
CLIVE CUSSLER (1931–2020) ble født i Illinois i USA. De fleste av Clive Cusslers romaner har tilknytning til havet, og det er ingen tilfeldighet, for han var selv dykker. Clive Cussler var grunnlegger av National Underwater & Marine Agency, (NUMA) en ideell organisasjon som forsker i maritim historie. Cussler og hans maritime eksperter har gjort over 60 historiske funn av undervannsvraksteder. I tillegg var Cussler stipendiat i både Explorers Club of New York og Royal Geographic Society i London. Cussler var også en anerkjent veteranbilsamler. Cussler er kanskje mest kjent for sine mange spennings romaner med helten og eventyreren Dirk Pitt i hovedrollen. Bøkene hans er oversatt til 40 språk og har solgt mer enn 125 millioner eksemplarer.